Haber Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 15:34 Bu haber 3685 kez okundu
 
Bölgenin En Büyük Çilek Bahçesi Köse’de Kuruldu
İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından alternatif ürün olarak Merkez İl ve İlçelerindeki çiftçilere 326 bin Sertifikalı Albion çeşidi çilek fidesi dağıtımı yapıldı.
KÖSE Haberi
Bölgenin En Büyük Çilek Bahçesi Köse’de Kuruldu

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından alternatif ürün olarak Merkez İl ve İlçelerindeki çiftçilere 326 bin Sertifikalı Albion çeşidi çilek fidesi dağıtımı yapıldı. 66 dekar alanda dikimi yapılarak yıllık 2 milyon TL gelir hedeflenmektedir.

Çilek Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) kaynaklarıyla alınan, 326 bin adet sertifikalı Albion çilek fidesi tarım girişimcisi çiftçilere dağıtılarak damla sulama sistemi kurulu malçlanmış modern kapama bahçeler tesis edildi.

Çilek fidelerini çiftçilere dağıtımını gerçekleştirdikten sonra Köse İlçesi Gökçeköyde 16 dönüm alanda yeni kurulan ve bölgenin en büyük çilek bahçesinde dikim yapan üreticileri ziyaret eden Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, 326 bin çilek fidesini toprakla buluşturduk. İlimizin tarımsal hasılasına katkısı yaklaşık 2 milyon TL olmasını beklemekteyiz. Amacımız çiftçilerimize her daim her şartlarda destek olmaktır dedi.

İlimizde çilek tarımını geliştirmek amacı ile uygulamaya koyduğumuz Çilek Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında başlattığımız proje ile çiftçilerimiz tarafından da benimsenerek önemli bir tarımsal faaliyete dönen çilek yetiştiriciliği için 2020 yılı üretim sezonunda Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) desteği ile Gümüşhane Merkezde 11 dekar, Köse’de 19 dekar, Torul’da 14 dekar, Kürtün ’de 10 dekar, Kelkit’te 8 dekar ve Şiran’da 4 dekar olmak üzere toplam 66 dekar alanda 58 üreticiye 326 bin adet sertifikalı Albion çeşidi çilek fidesi ile malç naylonu ve damlama sulama sistemi malzemelerinin dağıtımını yaptıklarını söyledi.

İlimizin coğrafyası ve ikliminin çilek yetiştiriciliği için çok uygun olduğunu ve çileğin gelir getirici, karlı bir ürün olduğunu ifade eden Birşen, Çileğin farklı aroması, şeker oranı yüksek ve raf ömrü uzun olması dolayısıyla ilimiz için ideal bir ürün olduğunu gördük. Bunun devamında da İl Müdürlüğü olarak çiftçilerimize yetiştiricilik konularında, damla sulama sistemi, malçlama ve diğer teknik konularda ciddi eğitimler verilerek teknik destek sağladık. Teknik elemanlarımızın işin başından sonuna kadar işin içinde bulunmak suretiyle hem malçlama kısmını, naylon çekimini, naylon altında sulama sistemi döşenmesi ve fidelerin

dikimi olmak üzere tüm safhalarında teknik personellerimizin düzenli olarak tarlalarda kontrol yaparak üreticilere destek verildiğini belirtti.

Çilek yetiştiriciliğinin Gümüşhane’de giderek yaygınlaştığını ve ciddi derecede katma değer oluşturduğunu dile getiren Birşen, İlimizin iklim ve toprak yapısına uyumlu olan çilek yetiştiriciliği geliştirilerek alternatif ürün arayışı olan çiftçilerimize yeni geçim kaynağı ve istihdam alanları oluşturulacağını belirterek, Amacımız önümüzdeki yıllarda da Gümüşhane’de alternatif ürün olarak, çilek yetiştiriciliğini yaygınlaştırmaktır dedi.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Bölgenin, En, Büyük, Çilek, Bahçesi, Köse’de, Kuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı