Haber Detayı
06 Temmuz 2020 - Pazartesi 10:11 Bu haber 1852 kez okundu
 
Devlet Destekliyor Elektrik Kurumu Engelliyor
Kelkit’e bağlı Aksöğüt (Germülü) Köyünde 26 dönüm arazi içerisine ruhsatlı herhangi eksiği olmayan 200 büyük baş hayvan kapasiteye sahip ahır ve samanlık yaptıran Zeki Koç, ahırına elektrik bağlatamadığından yakınmaktadır.
KELKİT Haberi
Devlet Destekliyor Elektrik Kurumu Engelliyor

 Kelkit’e bağlı Aksöğüt (Germülü) Köyünde 26 dönüm arazi içerisine ruhsatlı herhangi bir eksiği olmadan   200 büyük baş hayvan kapasitesine sahip ahır ve samanlık yaptıran Zeki Koç, ahırına elektrik bağlatamadığından yakınmaktadır.

Hayvancılık yaparak geçimini sağlayan Zeki Koç “defalarca müracaat etmesine rağmen elektriğini bağlatamadığını yetkililerin ise ahırına elektrik çektirmek için 30 bin lirayı cebinden ödeyerek trafo almalısın aksi takdirde bizim sana elektrik bağlama durumumuz yoktur denilmektedir.

 Zeki Koç, yaptırdığı ahırına elektrik bağlatamadığı için, yüzlerce hayvanın elle sağımını yaptığından yakınırken, Hayvanlarımızın doğum zamanında elimizde elektrik feneri saatlerce hayvanların başında sabaha kadar duruyoruz. Elektrik olmadığından karanlık olduğu için bazı hayvanlarımızın telef olduğu da oluyor" ifadesinde bulunarak, artık yorulduğunu ve bu devirde bu nasıl bir eziyettir anlamak mümkün değildir, biz çiftçi olarak, üretici olarak bitmişiz dedi. 

Zeki Koç, elektrik bağlatmak için ilgili kuruma gittiğinde kendisine ahırı neden köye yakın bir yere yapmadıklarını söylediklerini ifade ederken, çevre ve şehirciliğin ise ahırların köyün dışında yerleşim alanına uzak bir yerlere yapılmasını istediklerini vurguladı.

Elektrik hattıyla benim işletmem arasında 1450 metre mesafe var. Benim ruhsatım var, hiçbir eksiğim yok her şeyim resmidir. Tek kuruş devletten destek almadım tamamen özkaynaklarımla ahırımı yaptırdım ve hayvanlarımı aynı şekilde aldım. Devlet ahır yapana yüzde elli hayvan besleyene de  yüzde otuz hibe kredi desteği veriyor, ayrıca kilometrelerce mesafeden elektriğini ahırına kadar getiriyor buda tamamen ücretsizdir.

Oysaki biz tamamen öz kaynaklarımızla ahır yaptık ve hayvan aldık bizim geçim kaynağımız hayvancılıktır. Sondaj vurdum ama elektrik olmadığından o suyu çekip ahırıma götüremiyorum. Suyu elle çekip, götürüp içerde bulunan hayvanlarıma veriyorum. Her şeyimiz var, tek sıkıntımız elektriği ahırımıza götüremiyoruz.


Bu sıkıntıyı yaşatanlar bir an önce sıkıntımızı gidersinler, daha fazla mağdur olmayalım dedi.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Devlet, Destekliyor, Elektrik, Kurumu, Engelliyor, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı