Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 23:24 Bu haber 628 kez okundu
 
Gültepe göleti yüzde 54 seviyesinde
Devlet Su İşleri Genel Müdürü (DSİ) Mevlüt Aydın, Kelkit ilçesinde inşaat çalışmaları devam eden Gültepe göletinde yüzde 54 fiziki gerçekleşmenin sağlandığını söyledi.
KELKİT Haberi
Gültepe göleti yüzde 54 seviyesinde

Devlet Su İşleri Genel Müdürü (DSİ) Mevlüt Aydın, Kelkit ilçesinde inşaat çalışmaları devam eden Gültepe göletinde yüzde 54 fiziki gerçekleşmenin sağlandığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Gümüşhane’nin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. 

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Kelkit ilçesindeki Gültepe Göletinin fiziki gerçekleşme oranının yüzde 54 seviyelerine çıktığını, göletin tamamlanmasıyla bin 360 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını ve milli ekonomiye yıllık 1 milyon 224 bin TL gelir artışı sağlanmasın hedeflendiğini belirtti.

"Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak"

Temelden 22 metre yüksekliği olan Gültepe Göletinin 280 bin metreküp su biriktirme hacmine sahip olduğunu, tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarımla birlikte hem tarlalardaki verimin artacağını hem de yörede ürün çeşitliliğinin sağlanacağını belirterek, “Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 1 milyon 224 bin TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir” dedi.

Gümüşhane ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını dile getiren Aydın, “DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gültepe, göleti, yüzde, 54, seviyesinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı