Haber Detayı
04 Ağustos 2020 - Salı 13:29 Bu haber 4127 kez okundu
 
Güzel ilçemizin Yeşil köyü Yeşilyurt
Adı gibi yeşil olan köyümüz Kelkit ilçemize bağlı ve 38 kilometre mesafededir.
KELKİT Haberi
Güzel ilçemizin Yeşil köyü Yeşilyurt

Adı gibi yeşil olan köyümüz Kelkit ilçemize bağlı ve 38 kilometre mesafededir. 
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yeşilyurt (Şorak) Gümüşhane ilinin Kelkit ilçesine bağlı bir köydür. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup inşaatlara beton taşıyan araçlar (Mikser)  tarafından yeryer bozukluklara maruz kalmıştır. 

Cennet’ten bir köşe köyde doğal yaşamın tüm güzelliklerini görebilir hatta siz de bu yaşamın bir parçası olabilirsiniz. Kış aylarında kimsenin yaşamadığı Yeşilyurt (Şorak) Köyümüzde Yaz mevsiminde nüfus yoğunluğu 200-250 civarına ulaşmaktadır.

İstanbul’un önemli iş insanlarından hayır sahibi, gariban dostu, fakir, fukaraya yardım ettiği bilinen Kelkit’imizin gururu, bizimde büyüğümüz ağabeyimiz olan başta Cuma Nas olmak üzere Köy derneği ve muhtarı Ali Artunç beyin girişimleri, köy halkının da destekleriyle köyü tepeden aşağıya gören alana büyükçe Türk bayrağı, piknikçiler için barbekü, çeşme, oturma alanları, yürüme yolları ve çardak inşa ettirmişler.
 
Adeta turistik bir beldeyi andıran Köyde sosyal ve kültürel anlamda her şeyi görmek mümkün,  köyün hemen yakınına balık tesisi,  misafirler için sosyal alanlar, sıcaktan sıkılan büyükler için ayrı çocuklar için ise ayrı derinliklerde yüzme havuzları inşa edilmiş durumda.

Köy merkezinde Atatürk’ün püstü ve altında oluklarından su akan çeşmeler, bitişiğinde aşevi içerisinde tandır, ekmek fırını ve yemek pişirmek için ocaklar söz konusu durumdadır.

Köy halkının ibadetlerini yapmaları için 3 kattan oluşan cem evi, 1. katı gasil hane, morg ve abdest hane,2. katı yas evi ve misafir ağırlama yeri 3. katı ise köy halkının ibadetlerini yapmaları için cem evi durumundadır.

Örnek, görsel güzelliğe sahip olan Yeşilyurt köyü nüfusuna kayıtlı, ilçesine ve köyüne sevdalı Sayın Cuma Nas bey gibi hemşehrilerimzin sayısı artarda umarız tüm köylerimiz Yeşilyurt köyü gibi yaşanılabilir olurlar.

 

 

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Güzel, ilçemizin, Yeşil, köyü, Yeşilyurt,
Yorumlar
Haber Yazılımı