Haber Detayı
03 Ocak 2021 - Pazar 00:40 Bu haber 1141 kez okundu
 
Hasan Pezük, TCDD Genel müdürü oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan atama kararnamesiyle TCDD’nin iştiraki olan TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.
GÜMÜŞHANE Haberi
Hasan Pezük, TCDD Genel müdürü oldu

Gümüşhaneli hemşehrimiz Hasan Pezük, TCDD’nin iştiraki olan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

 

Gümüşhaneli Mühendisler Platformu (GÜMÜP) başkanı da olan Pezük, uzun yıllar İstanbul’da İETT ve İBB bünyesinde görev yapmış, raylı sistem projelerinin fizibilite, etüt, tasarım ve yapım aşamalarında başarılı çalışmalar yürütmüş, İstanbul’daki metro ve tramvay sistemlerinin yaygınlaştırılmasında yaptığı çalışmalarla çok önemli katkılar sağlamıştı.

 

Alanında uzman isimlerden birisi olan Pezük, son olarak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Demiryolları Modernizasyon Yapım Daire Başkanı olarak görev yapıyordu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan atama kararnamesiyle TCDD’nin iştiraki olan TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

TCDD Taşımacılık A.Ş., Türkiye’de Demiryolu Sektörünün Serbestleşmesiyle ilgili 2013 yılında yürürlüğe giren 6461 sayılı “Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında Demiryolu Tren İşletmecisi olarak, yolcu ve yük taşımacılığı ile lokomotif ve vagonların bakım-onarımlarını yapmak üzere 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren faaliyetlerine başladı.

Merkeze bağlı Yeniyol köyünden olan Pezük’e yeni görevinde başarılar dileriz.

Hasan Pezük kimdir?

1970 yılında Gümüşhane'de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Gümüşhane de tamamladı. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun olan Pezük, 1996 Yılında İETT Genel Müdürlüğünde memuriyete başladı. İETT Genel Müdürlüğünde, Yapı Bakım Onarım Daire Başkanlığı, Raylı Sistemler Daire Başkanlığı ve Makine İkmal Daire Başkanlığında Kontrol Mühendisliği, Kontrol Amirliği, Özel Projeler Müdürlüğünde Raylı sistem Proje yöneticiliği görevlerini yaptı. 2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fen İşleri Daire Başkanlığı Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğüne Müdür Yardımcısı, 2009 yılında Müdür olarak ataması yapıldı. 2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı -Raylı Sistem Müdürlüğünde Müdür Yardımcısı, 2012 Yılında Raylı Sistemler Müdürü olarak görevlendirildi.  TCDD Demiryolları Modernizasyon Yapım Daire Başkanlığ görevinin ardından 2 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan atama kararnamesiyle TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hasan, Pezük,, TCDD, Genel, müdürü, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı