Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 21:47 Bu haber 908 kez okundu
 
Milli Eğitim Müdürlüğü TYP Başvuruları Başlamıştır.
Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Gümüşhane İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine 9 ay süreli 422 kişilik ödenek sağlanmıştır.
GÜMÜŞHANE Haberi
Milli Eğitim Müdürlüğü TYP Başvuruları Başlamıştır.

Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Gümüşhane İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine 9 ay süreli 422 kişilik ödenek sağlanmıştır.

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen çalışmak isteyen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğünde uygulanmak üzere Bakım Onarım ve Temizlik ile Güvenlik alanında 9 ay süreyle Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 375’i Bakım Onarım ve Temizlik alanında, 47’si Güvenlik alanında olmak üzere toplam 422 kişilik ödenek tahsis edilmiştir. Başvurular: 14.09.2020-18.09.2020 tarihleri arasında https://esube.iskur.gov.tr, e-devlet internet sitesinden ve ALO 170 iletişim hattı üzerinden online olarak yapılacaktır.

Covid-19 salgın sebebi ile İl Müdürlüğümüzde başvuru alınmayacaktır.

PROGRAMA KATILMA ŞARTLARI İSE ŞÖYLE:

a) Kuruma kayıtlı işsiz olmak; TYP’ ye başvuru tarihinden önceki son bir aylık sürede sigortalı olmamak.

b) Bir katılımcı 27.09.2017 tarihinden itibaren TYP’den en fazla yirmi dört ay yararlanabilir.

c) 18 yaşını tamamlamış,19 yaşından gün almış olmak.

d) Emekli, ve malullük aylığı almamak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında belirtilen aylıklardan herhangi birisini almamasını ifade eder. İş göremezlik ödeneği alanlar TYP’ye katılabilir.

e) Öğrenci olmamak; açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç): TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla kişinin açık öğretim dışında herhangi bir resmi ya da özel eğitim kurumunda öğrenci olmamasını ifade eder Uzaktan eğitim alanlar TYP’ye katılamaz.

f) TYP’lere; program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir.

g) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücret miktarının bir buçuk katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

h) TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olabilecek olan başvurular geçersiz sayılır. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

ı) Güvenlik Görevlisi olarak programa başvuru yapacakların özel güvenlik kimlik kartına sahip olması ve özel güvenlik kimlik kartının, program süresince geçerli olması gerekmektedir.

2020-2021 Eğitim-Öğretim dönemi için planlanan Toplum Yararına Programın Öğrencilerimize, Velilerimize, Milli Eğitim Camiasına ve Katılımcılara hayırlı uğurlu olmasını diliyor, Okullarımızda görev alacak personelimizin başarılı ve özverili bir çalışma dönemi geçirmelerini temenni ediyorum.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Milli, Eğitim, Müdürlüğü, TYP, Başvuruları, Başlamıştır.,
Yorumlar
Haber Yazılımı