Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 19:24 Bu haber 1647 kez okundu
 
Sadak Barajı Turizme Kazandırılıyor
Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş bayram tatilini geçirmek üzere geldiği Kelkit’te önemli açıklamalarda bulundu.
KELKİT Haberi
Sadak Barajı Turizme Kazandırılıyor

Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş bayram tatilini geçirmek üzere geldiği Kelkit’te önemli açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Pektaş, beraberinde Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas ve Ak Parti Kelkit İlçe Başkanı Sadi Tüysüz ile birlikte Kelkit ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Sadak Barajını ziyaret ederek burada incelemelerde bulunurken Kelkit kaymakamlığı ve belediye iş birliği ile DOKA’ya daha önce sunulan projenin detaylarına kısmen yer verdi.

 Pektaş, projenin gerçekleşmesi halinde Sadak köyümüz turizmle iç içe olup baraj çevresine ağaçlar dikip sosyal tesisler inşa edilecek burayı gezmek için gelen hemşehrilerimiz burada konaklama imkanı bulacaklar, isteyen su sporu isteyen farklı etkinliklerle meşgul olacaklar kısacası burası bölgenin turizm merkezi haline getirilecektir.

 
Köse hava limanı inşası bitip uçuşa açıldığında Sadak Barajını gezmek için yurt dışından, yurtiçinden Ankara’dan, İzmir’den, İstanbul’dan burayı gelecek çok sayıda vatandaş olacaktır. Yanı sadak barajı sadece 73 bin 600 dekar zirai arazinin sulanmasını sağlamakla kalmayacak ilçenin tanıtımına önemli katlı sağlayacaktır biz Sadak Barajını çok önemsiyoruz dedi.


Baraj hakkında da kısaca bilgi veren vekil Pektaş,”Kelkit ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Sadak Deresi üzerine temelleri 2012 yılında atılan 2014 yılında tamamlanarak işletmeye alınan temelden yüksekliği 47,5 metre olan baraj kil çekirdekli, kum-çakıl dolgu tipinde inşa edilmiştir. Barajın gövde hacmi 2 milyon 15 bin metreküp, depolama hacmi ise 23,24 milyon metreküptür" dedi.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Sadak, Barajı, Turizme, Kazandırılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı