Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 12:06 Bu haber 1738 kez okundu
 
Taş, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü oldu
Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürü olarak uzun yıllar onur ve gururla hizmet eden ve ülke genelinde başarılı projelerin altında imzası olan Gümüşhaneli hemşehrimiz Nurettin Taş, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü görevine getirildi.
GÜMÜŞHANE Haberi
Taş, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü oldu

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürü olarak uzun yıllar onur ve gururla hizmet eden ve ülke genelinde başarılı projelerin altında imzası olan Gümüşhaneli hemşehrimiz Nurettin Taş, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü görevine getirildi.

DKMP Genel Müdürü iken ülke genelinde başarılı hizmetlere imza atan, doğaya ve yaban hayatına yönelik çalışmalarıyla her kesimin takdirini kazanan Taş, 8 Şubat 2015 tarihinde başladığı görevini 27 Ağustos 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile tamamlamıştı.

Türkiye'de milli park ve tabiat parkı kavramını belleklere yerleştiren, ülke genelinde insanların nefes alabileceği sayısız işletme ve tesise imzasını atan, doğa ve yaban hayatı konusunda tarihte görülmemiş başarılı işlere imza atan, bilinirliği sıfır olan kurumu en yüksek konumlara getiren Taş, memleketi olan Gümüşhane’miz başta olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesinde de çok önemli işlere imza koymuştur.

Hemşehrimiz Taş,  yeni görevine başladığı öğrenilirken, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü’nün tarihçesi “Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde; "toprağın korunması, tabii kaynakların geliştirilmesi, çölleşme ve erozyonla mücadele edilmesi, çığ, heyelan ve sel kontrolü faaliyetleriyle ilgili politika ve stratejiler belirlemek, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyon sağlanmak" gayesiyle 2011 yılında Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (ÇEM) kurulmuştur. 645 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Çevre ve Orman Bakanlığı bünyesinde ana hizmet birimi olarak yer alan Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü’nün kapatılması neticesinde, yeniden kurulan 04 Temmuz 2011 tarih ve 27984 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Orman ve Su İşleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname gereğince merkez teşkilatı Hizmet Birimleri içerisinde Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü olarak yer almıştır.


Toprağın korunması ve tabii kaynakların geliştirilmesi amacıyla; havza bütünlüğü esas alınarak, çölleşme ve erozyonla mücadele, çığ, heyelan ve sel kontrolü ile entegre havza ıslahı plan ve projelerini yapmak, yaptırmak, uygulanmasını izlemek, bu faaliyetlere proje bazında destek sağlamak, bu iş ve işlemlerle ilgili politika ve stratejiler belirlemek, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyon sağlamak. 


Su havzalarının geliştirilmesine yönelik ulusal ve bölgesel düzeyde planlama yapmak, politika ve stratejiler belirlemek. Üniversiteler ve araştırma-geliştirme kuruluşlarıyla birlikte araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek, eğitim, yayın ve tanıtım faaliyetlerinde bulunmak. Görev alanına giren konularda etüt, araştırma, iş tanımı, analiz ve birim fiyat tespiti yapmak, yaptırmak, onaylamak, uygulama esaslarını tespit etmek,

ÇEM Genel Müdürlüğü'nün başlıca görevlerini oluşturmaktadır.”

NURETTİN TAŞ KİMDİR?

 

1966 Yılında Gümüşhane doğumluyum. İlk Orta ve Lise tahsilini Gümüşhane’de tamamladıktan sonra 1986 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümünü kazandım. 1990 yılında mezun olduktan sonra 1991 yılında Askerlik görevini İzmir Bornova’da 217. Kısa Dönem olarak yaptım. 1992 Yılında Orman Bakanlığının açmış olduğu Sınav sonucunda Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü Akyazı Orman İşletme Müdürlüğü Karapürçek Orman İşletme Şefliğinde Göreve başladım. 1993 Yılında Akyazı Orman İşletme Müdürlüğü Merkez Orman İşletme Şefliğine atanarak 1998 yılına kadar çalıştım. 1998 Yılında ise yine Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü Geyve Orman İşletme Müdürlüğü Pamukova Orman İşletme Şefliğine atandım. Beş yılı aşkındır bu görevi sürdürdüm. Çalışmış Olduğum bu görevler esnasında da Orman İşletme Müdür Yardımcılığı Görevlerin de de bulundum ve son altı yılın sicil notu 90 ve üzeri olduğundan bir yıl kademe terfi ile mükâfatlandırıldım.

Ayrıca 1998–1999 yılı Öğretim Yılında Sakarya Üniversitesi’nin açmış olduğu Yüksek Lisans sınavını kazanarak İşletme Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsünün Üretim Yönetimi ve Pazarlama dalında Yüksek lisans Çalışmasını bitirdim.

07.07.2004 – 07.05.2005 Tarihlerinde Gümüşhane Çevre ve Orman İl Müdürlüğü görevini, 2005 yılında son altı yılın sicil notu 90 ve üzeri olduğundan ikinci defa bir yıl kademe terfi ile mükâfatlandırılmıştır. 07.05.2005 – 27.5.2011 tarihlerinde Sakarya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü görevini yürütmüş olup 27.05.2011 – 09.08.2011 tarihlerinde Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğünde Doğa Koruma Daire Başkanlığı görevini, 09.08.2011- 13.02.2012 tarihlerinde Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğünde Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Daire Başkanlığı görevini 13.02.2012 tarihinden itibaren de Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğünde Yaban Hayatı Koruma Daire Başkanlığı görevini, 23 Ekim 2013 tarihinden itibaren Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı görevini yürütmekte iken, 09.02.2015 tarihinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü olarak görevlendirilmiştir. 08.08.2015 tarihinden itibaren Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü olarak asaleten atandı. 27 Ağustos 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevi sona eren Taş’ın, hali hazırda Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Taş,, Çölleşme, ve, Erozyonla, Mücadele, Genel, Müdürü, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı