Haber Detayı
09 Şubat 2021 - Salı 23:23 Bu haber 11040 kez okundu
 
Üçüncüoğulları Güzelhisar Kalesi’ne kavuşuyor.
TRABZON'da, 13’üncü yüzyılda Cenevizliler döneminde inşa edilen Güzelhisar Kalesi’nin de yer aldığı yaklaşık 1300 dönüm arazinin Üçüncüzade Ömer Paşa’ya ait olduğunu iddia eden torunları, varisçi olduklarının tescili ve arazinin tapusunun kendi derneklerine verilmesi için Torul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtıkları dava sonuçlandı
TORUL Haberi
Üçüncüoğulları Güzelhisar Kalesi’ne kavuşuyor.

TRABZON'da, 13’üncü yüzyılda Cenevizliler döneminde inşa edilen Güzelhisar Kalesi’nin de yer aldığı yaklaşık 1300 dönüm arazinin Üçüncüzade Ömer Paşa’ya ait olduğunu iddia eden torunları, varisçi olduklarının tescili ve arazinin tapusunun kendi derneklerine verilmesi için Torul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtıkları dava sonuçlandı. Dava sonucuna göre,  Güzelhisar Kalesi’nin Üçüncüoğlu sülalesine ait olduğu ve davacıların Üçüncüzade Ömer Paşa’nın varisçisi olduğu kesinleşti.

Trabzon tarihinde önemli bir yeri olan limana hâkim bir noktadaki Güzelhisar Kalesi'nin de yer aldığı yaklaşık bin 300 dönüm arazi, davalık oldu. Güzelhisar Kalesi arazisinin 1737-1745 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde Trabzon Valiliği görevini üstlenen Gümüşhaneli Üçüncüzade Ömer Paşa’ya ait olduğunu öne süren torunları, Ganita mevkiinde askeriyenin kullanımındaki bölgenin varislerinin kendileri olduğunu öne sürmüştü. Üçüncüzade Ömer Paşa’nın torunlarının, varisçi olduklarının tescili ve arazinin tapusunun üyesi oldukları Üçüncüoğlu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne verilmesi için Torul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtıkları dava sonuçlandı. Dava sonucuna göre Üçüncüoğlu sülalesine mensup, Adnan Güngör Üçüncüoğlu, Edhem Üçüncü, Gürses Üçüncü, Nabi Üçüncü ve Hayrettin Üçüncü’nün eski Trabzon Valilerinden Üçüncüzade Ömer Paşa’nın varisçileri olduğu kesinleşti. Bu kararla birlikte kurulacak vakfın ardından, kalenin Üçüncüoğlu sülalesinin idaresine geçmesi için açılacak yeni dava ile Üçüncüoğulları Güzelhisar Kalesi’ne kavuşacak.

Kalenin Önüne ‘Üçüncüoğlu Kalesi’ Yazdıracağız

2017 yılında açtıkları davanın sonuçlandığını ve Üçüncüzade Ömer Paşa’nın varisçisi olduklarının kesinleştiğini söyleyen Araştırmacı-Yazar Adnan Güngör Üçüncüoğlu, kalenin girişine Üçüncüoğlu Kalesi yazdıracaklarını söyledi. Kale arazisi üzerinde bulunan gelirleri de alacaklarını ifade eden Üçüncüoğlu, bu gelirin okuyan çocuklara, yetimlere imkan sağlamak için kullanılacağını söyledi.  ‘’Davayı 2017 yılında açtık. Bunu açmamızın sebebi de 1737 yılında Trabzon Valisi Üçüncüzade Ömer Paşa’nın bizim büyük dedemiz olduğu iddiasıyla, varisi olduğumuzu kanıtlamaktı. Dava yaklaşık 3 sene sürdü. 2020 yılının temmuz ayında bizim Üçüncüzade Ömer Paşa’nın varisleri olduğumuza dair karar çıktı. Karar mahkemece kesinleşti ve dava bitti. Şimdi bizim Güzelyalı Kalesi’nin işletmesini elimize alabiliriz. Bunu yapmak için şu anda bir vakıf kurmamız gerekiyor. Vakıf şartları biraz ağır ama bunu gerçekleştirmek için çalışmalarımız sürüyor. Vakfı kurduktan sonra mahkemeye tekrar bir dava açacağız ondan sonra da devletle pazarlığa girişeceğiz, kalemize kavuşmamız bu kadar yakın. Ben bunu dava ilk açıldığında da söylemiştim, bizim amacımız sadece kaleyi almak değil ilk önce kalenin önüne ‘Üçüncüoğlu Kalesi’ yazdıracağız bir de gelirinden bizim okuyan çocuklarımıza yetimlerimize bir gelir sağlamayı düşünüyoruz. Şu an halihazırda kalenin altından bir tünel geçiyor biz oranın ücretini alacağız, kale üzerinde bulunan park var biz orayı da alacağız ve gelirlerini toplayacağız. Ben tabi ki kalede yaşamak isterim. Ben tarihi çok seviyorum. İnsan geçmişini bilmeli ve unutmamalı gerektiği yerde kale de yaşanabilir’’ şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üçüncüoğulları, Güzelhisar, Kalesi’ne, kavuşuyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı