Haber Detayı
13 Ocak 2017 - Cuma 09:41 Bu haber 6207 kez okundu
 
Zorlu Kaya ilçe olmaya adayız
Türkiye’nin tek belde, Doğu Karadeniz’in ise tek kadın belediye başkanı Aynur Zorlu Kaya, tarihi bir geçmişe sahip olan ve son iki yılda yapılan çalışmalarla Özkürtün beldesinin Gümüşhane’nin altıncı ilçesi olmaya aday olduğunu söyledi.
KÜRTÜN Haberi
Zorlu Kaya ilçe olmaya adayız

Türkiye’nin tek belde, Doğu Karadeniz’in ise tek kadın belediye başkanı Aynur Zorlu Kaya, tarihi bir geçmişe sahip olan ve son iki yılda yapılan çalışmalarla Özkürtün beldesinin Gümüşhane’nin altıncı ilçesi olmaya aday olduğunu söyledi.

Kaya, gazetemize yaptığı açıklamada, seçim beyannamesinde vaat ettikleri tüm icraatları hiçbir mazeret üretmeksizin gerçekleştirdiklerini, gelecek günlerde Gümüşhane’nin altıncı ilçesi olmak için tüm hazırlıkların hızla sürdüğünü ifade etti.

YEREL YÖNETİME KADIN ELİ DEĞDİ

Özkürtün Belediye Başkanı Aynur Zorlu Kaya, 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde beldenin belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. Türkiye’nin tek belde belediye başkanı unvanını eline geçiren Kaya, Doğu Karadeniz’in de tek kadın belediye başkanı olma özelliğine sahip.

Yerel yönetime kadın elinin değdiği Özkürtün’de Aynur Zorlu Kaya, son dönemde yaptığı başarılı çalışmalarla beldeyi yaşanılabilir, çağdaş bir belde haline getirmekle de büyük takdir topluyor.  Özellikle Kürtün Baraj Gölü’nün kıyı şeridinde yaptığı ve yapmaya da devam ettiği turistik tesislerle, sadece çağdaş ve yaşanılabilir bir kent yapmanın dışında Gümüşhane’nin alternatif turizm çeşitliliğini de hayata geçirmeye çalışıyor.

KADIRGA VE ERİKBELİ YAYLALARI

Uluslar arası üne sahip olan Kadırga ve Erikbeli gibi yaylaların kendi belediye sınırları içerisinde olduğunu hatırlatan Özkürtün Belediye Başkanı Kaya, “Her yıl onbinlerce insan bu yaylalarımıza akın etmektedir. Yurt içi ve yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistleri beldemiz başta olmak üzere bu yaylalarımızda kalmak, yaz tatillerini geçirmek istiyorlar. Onların konaklama ihtiyaçlarını gidermek üzere baraj gölü kenarına 120-150 kişinin kalabileceği bir projemiz var. Bu projemiz tamamlandı. Bu yılın Mart ayında çalışmalara başlayacağız. Tesisimizi tam teşekküllü hiçbir şeyi eksik olmadan hizmete sunacağız. Ayrıca baraj kıyı bandına yaptığımız bungalo tipi evlerle de çok güzel bir görsellik oluşturduk” dedi.

GENİŞ BİR YERLEŞİM ALANIMIZ VAR

Özkürtün beldesinin geniş bir yerleşin alanının olduğunun altını çizen Kaya, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim Cayra, Süme, Karaçukur gibi büyük mahallelerimiz, Kadırga ve Erikbeli gibi yaylalarımız var. Bunların hepsi Özkürtün sınırları içerisinde yer almaktadır. Erikbeli Yaylası’nın yolu, karayolları ağına alındı. Yol çalışmaları hızla sürüyor. 6 kilometrelik bir yolumuz kaldı. Bu güzellikleri ve çalışmaları gören hemşerilerimiz beldemize yatırım yapmak, en azından yaz aylarında beldemizde tatillerini geçirmek istiyorlar. Bunun için de konut sorununu çözmek için çalışma başlattık. Yapılaşmayı da çözmemiz halinde ilçe olmak için nüfusumuzun çok fazla olacağını da düşünüyorum.”

MESLEK YÜKSEK OKULU

Gümüşhane’nin hiçbir beldesinde Gümüşhane Üniversitesi’ne bağlı meslek yüksek okulu bulunmazken Özkürtün beldesinde Meslek Yüksek Okulu bulunduğunu vurgulayan Başkan Kaya, “Bu bile ilçe olma yolunda önemli bir adımdır. Şu anda Meslek Yüksek Okulu’nun bulunduğu alan beldemizin en güzel alanında bulunmaktadır. Gerek okulu gerek idari binaları gerekse lojman ve yurtları ile her türlü imkanı çok rahatlıkla sunmaktadır. İlçe olma talebimizde bunun da dikkate alınacağını umuyorum” açıklamasında bulundu”

BARAJ GÖLÜ ÜZERİNE KÖPRÜ

Kürtün Baraj Gölü üzerine, göle ayrı bir güzellik katacak ve ulaşımda önemli bir rahatlama sağlayacak bir köprü yapılması talepleri olduğunu da kaydeden Kaya, “Köprü projemiz Devlet Su İşleri tarafından bakanlık birimlerine aktarıldı. Yeni köprümüz, Araköy köylüleri tarafından inşa edilen 65 metre uzunluğundaki asma köprüden 600-700 metre aşağıdaki bölgeye yapılmasını öngörüyoruz. Gümüşhane Valisi Sayın Okay Memiş ile birlikte köprünün yapılacağı alanda ve beldemizde incelemelerde bulunduk. Köprü tamamlandığında araç trafiğine açık ve en az 25 köyümüzle birlikte Giresun ilinin Alucra ve Şebinkarahisar karayoluna da bağlantı oluşturacaktır” dedi.

ÖĞRETMENEVİ VE HALI SAHA

Gündemlerinde öğretmenevi ve kapalı halı saha olduğuna da dikkat çeken Kaya, “2019 yerel seçimlerine kadar beldemizin tüm sorunlarını çözerek seçmenimizin karşısına çıkmak istiyorum. Seçim döneminde verdiğim sözleri birer birer yerine getirmek istiyorum. Hedefimizde bir öğretmen evi ile kapalı halı saha var. O çalışmaları da yakın bir zamanda tamamlamak istiyoruz” diye konuştu.

ALTINCI İLÇE OLMAK İSTİYORUZ

Özkürtün’ün gerek bulunduğu konum gerekse yapılan çalışmalarla Gümüşhane’nin altıncı ilçesi olmak istediklerinin altını bir kez daha çizen Özkürtün Belediye Başkanı Aynur Zorlu Kaya, açıklamasını şöyle tamamladı:

“İlçe olmak için her türlü imkana sahibiz. Hiçbir eksiğimiz yok. Nüfus bakımından da bir sıkıntımız olacağını sanmıyorum. Gelecek yerel seçimlere bir ilçe olarak girmek istiyoruz. Kalan tüm eksiklerimizi de tamamlayarak Gümüşhane’nin altıncı ilçesi olacağız.”

Kaynak: Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Zorlu, Kaya, ilçe, olmaya, adayız,
Yorumlar
Haber Yazılımı