Yazı Detayı
27 Haziran 2020 - Cumartesi 12:55 Bu yazı 152 kez okundu
 
SEN ÇOK YAŞA KUŞAKKAYA
HÜSEYİN TURHAN
 
 

Gümüşhane’nin adeta simgesi Kuşakkaya Gazetesi, yarım asırdan fazla sürdürdüğü yayım hayatında haklı bir gururu yaşıyor bugünlerde…

Gazetenin ve Gazetecinin çok ama çok eleştirildiği çağımızda temelleri sağlam atılan, görevini sarsılmaz ilkelerle sürdüren ender gazetelerden biridir Kuşakkaya.

İsmini Gümüşhane’nin arkasını yasladığı Kuşakkaya Dağından alan gazete, önüne çıkan tüm zorlukları, baskıları adını taşıdığı “Dağ” gibi dik durarak bugünlere ulaşmıştır.

54 yıllık dik duruş, Gümüşhane Üniversitesinin Basın Yayın Fakültesinde araştırma tezi olabilecek niteliktedir.

Bu süreç içerisinde yerel gazeteciliğin tüm zorluklarına karşın göğüs geren “Köprülü ailesinin” sabırla yayın hayatını sürdürüyor olmasını alkışlamak gerekiyor.

Geriye doğru baktığımızda görüyoruz ki Milli Mücadele yıllarından başlayarak vatanın kurtarılmasında, yeni devletin kurulmasında ve cumhuriyet devri siyasi ve sosyal yeniliklerin tabana yayılmasında yerel basın ciddi bir rol oynadı.

Bu sebeple gazete/basın hakkında yazı yazmak istesem ülkemizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu veciz sözünü hatırlarım hep: “Basın, milletin genel sesidir. Bir milleti aydınlatma ve ona doğru yolu göstermede, bir milletin muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, özetle bir milletin hedefi mutluluk olan ortak yönde yürümesinin sağlanmasında, basın başlı başına bir kuvvet, bir okul, yol göstericidir.”

Gümüşhane’ye ve Gümüşhaneliye tam 54 yıldır tarafsız ve bağımsız, ilkelerinden taviz vermeden okuyucusuyla buluşup yol gösteren Kuşakkaya Gazetesi, bugün 54 yaşında. Tebrik ediyoruz.

Dile kolay tam 54 yıl geride kaldı. Anadolu’nun mütevazi bir ilinde zor şartlar altında gazete çıkarmak öyle her babayiğidin harcı değildir.

Kuşakkaya’nın bugünlere gelmesindeki en önemli gücü, -bize göre- tarafsız/ bağımsız aynı zamanda özgün olması ve okurun onu sahiplenmesidir.

Toplumunu her kesimini kuşatan, kucaklayan, birleştiren, ayrıştırmayan yayın ilkeleri bir yana diğer yanda cumhuriyetimizin temel ilkelerine olan sadakati ve hassasiyeti her türlü takdirin üstündedir.

Kutsal değerlerimiz olan vatan, millet, bayrak, mukaddesat hep kırmızı çizgisi olmuştur.

Kuşakkaya ailesinin yazar kadrosunda olmamızda, sizlerle aramızda köprü olmasındaki en büyük gerekçede bu çizgisidir.

Kuşakkaya ismi ile özdeşlemiş ilimizin mütevazi gazetecisi Turan Tuğlu ağabeyin şefkatli ellerinde doğup, büyüyen gazete, bugün Sezai ve Sezgin Köprülü kardeşlerin önderliğinde yayın hayatına aynı çizgide kararlılıkla devam etmektedir. Ne mutlu!

Turan Tuğlu ağabey, kuruluşundan bugüne kadar Kuşakkaya’nın en yakın canlı tanığı olarak 54 yıllık süreçte bizim gönlümüzde eşine az rastlanan inançlı, ahlak şeciyesi yüksek, fedakar memleket sevdalısı bir gazetecidir. Bazıları gibi kalemini kılıç gibi tehdit unsuru kullanmayan ve dünyalık menfaatine ilkelerini

satmayan, kökünden, kültüründen ve değerlerinden kopmuş tiplere hiç benzemeyen bir büyüğümüzdür.

Memlekete her gittiğimde gazeteye uğrayıp bir bardak çayını yudumladığımda dinlemekten haz duyduğum Turan ağabey, Gümüşhane ve gazete hakkındaki hafıza arşivinin tam bir hazine olduğuna inanırım.

Naif kendine has o doyulmaz üslubuyla anılarını hatırlarını dinlediğimde heyecanlanırım. Öyle ki tarih kokan sohbetleri ile Gümüşhane’nin ve Kuşakkaya’nın yakın tarihinin belleği. Allah ömrüne bereket versin.

Kuşakkaya, tarafsız ve doğru habercilik anlayışı ile okuyucusunun omuzlarında bugüne ulaşan son yarım yüzyılın ulu çınardır. Böyle gazeteler nadir bulunur Anadolu coğrafyasında!

Bildiğimiz günlük yayımlanan yaşadığım kent Eskişehir’de “Sakarya” memleketim Gümüşhane’de ise “Kuşakkaya” iki kadim kentin sektördeki amiral gemisidir adeta.

Son zamanlarda ekonomik zorluklar içerisinde yaşam mücadelesi veren yerel basın, pandemi nedeniyle ciddi sorunlarla karşı karşıya. Birçok gazetenin yayım hayatına son verdiğini yine gazetelerden öğreniyoruz.

Bu salgın hastalık sürecinde her şeyin fiyatı iki katına çıkmışken sadece okuyucu ve birkaç ilan geliri ile ayakta kalmaya çalışan yerel basın mutlaka desteklenmelidir. Verilen sözler tutulmalıdır.

Gümüşhane’mizin değeri ve simgesi olmuş Kuşakkaya Gazetemizin tarafsız ve doğru habercilikte nice yıllara ulaşmasını diliyoruz.

Gazetenin kuruluşundan bugüne gelinciye kadar emek verip ebediyete göçmüş Zühtü Çetinkaya ağabeyimiz başta olmak üzere her birine Allah’tan rahmet, mizanpajından baskıcısına, dağıtıcısından, okuyucusuna hülasa ailenin tüm üyelerine teşekkür ediyorum.

Sen çok yaşa Kuşakkaya! İyi ki varsın ulu çınar. Yolun açık olsun.

 
Etiketler: SEN, ÇOK, YAŞA, KUŞAKKAYA,
Yorumlar
Haber Yazılımı