Haber Detayı
28 Ağustos 2020 - Cuma 22:20 Bu haber 2635 kez okundu
 
Başkan Demir; Kelkit Yolu Yaz Boza Döndü
Saadet Partisi (SP) Gümüşhane İl Başkanı Av. Akın Demir, planlama ve ortak akla dikkat çekerek kentteki bazı sorunları dile getirdi.
- Haberi
Başkan Demir; Kelkit Yolu Yaz Boza Döndü

Saadet Partisi (SP) Gümüşhane İl Başkanı Av. Akın Demir, planlama ve ortak akla dikkat çekerek kentteki bazı sorunları dile getirdi.

Yaptığı açıklamada fizibilite ve planlama yapılmadan yapılan bütün işlerin sonunun hüsran olduğunu kaydeden Demir, “Bunun en yakın örneği Kelkit yolu üzerinde yapılmakta olan yol çalışmasıdır. Pirahmet Köyü çıkışına geçtiğimiz yıl yapılan istinat duvarı şimdi yıkılmakta ve yolu genişletmek için yeni bir duvar inşa edilmektedir. Yol yapım çalışması yap-boz mantığı ile yürütülmektedir. Aynı güzergâhta Esenyurt Köyü altına 2 adet tünel inşa edilmiş lakin tünel inşaatı teknik şartlara uygun olmadığı için yaklaşık 6-7 yıldan beri atıl bırakılmış öylece yıkılmaya terk edilmiştir. Hakeza Yeniköy mevkiinde yapılan tünel de de aynı sorun bulunmaktadır. Tünel inşaatı tamamlandıktan sonra tünel mevkiinde kayma meydana gelmiş bunun üzerine tüneli muhafaza edebilmek için kazık temel çalışması yapılmış ama yinede bir netice alınamamıştır. Sadece 30 km lik bir yolda bu kadar teknik hatanın olması durmadan yık yap mantığı ile iş yapılması hem kamu maliyetini artırmakta hem de halkın hizmete ulaşma imkânlarını sınırlamaktadır” dedi.

Önce planlama ve ortak akla önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Demir, “Ben yaptım mantığı ile işler yapılmasının maliyetini hep birlikte kamu adına vatandaş olarak biz katlanıyoruz. Yapılan bu usulsüzlüklere ister ihmal deyin ister ihanet ne derseniz deyin sonuç değişmiyor maliyet kamuya ve vatandaşa çıkmaktadır. Benzer hatalara maalesef çok yakın bir zamanda şahit olmuş ve bunları diler getirmiştik. Lakin hatalardan hiç kimse ders çıkarmadığı gibi yine aynı hatalar tekrarlanmaktadır. Gümüşhane Lisesi örneğinde olduğu gibi önce binanın dış yalıtımı- mantolaması ve çevre düzenlemesi ihale edilmiş iş yaptırılmış aradan bir yıl geçmeden bina yıkılmış ve yeni okul inşaatı yapılmıştır” diye konuştu.

Benzer bir hatanın adliye binasının taşınmasında yapılmak üzere olduğunu savunan Demir, “Adliye binamız yetersiz ve ihtiyacı karışılmaktan uzaktır. Lakin alternatif olarak düşünülen eski Ali İpek Öğrenci Yurdu, şimdi KYK Kız Yurdu olarak kullanılan yurt binası mevcuda göre daha kifayetsiz- kullanışsız ve yetersizdir. Yurt binası olarak planlanan ve inşa edilen bu binanın adliye olarak hizmet verebilmesi teknik olarak mümkün değildir.  Apartman mantığı ile inşa edilen bir binayı adliyeye çevirmek istediğinizde Nasrettin Hoca’nın yaptığı gibi leyleğin gagasını- bacağını kesip eh şimdi kuşa benzedin misali gibi iş yapmış olursunuz. Tek akıl değil ortak akıl ile iş yapmak gerekir. Danışan yol aşırır danışmayan yolda kalır değişi ile şehrin ihtiyacını karşılayacak bir meselede ortak akıllı çözümler üretmek gerekir. Misalen şuan atıl vaziyette duran Eski Fen Lisesi Binası neden değerlendirmeye alınmamıştır. Hem konumu-hem imkanları hem de kullanışlığı açısından fazlası olan bu bina niçin düşünülmemiştir. Anlaşılan o ki tarih tekerrürden ibarettir. Hatalardan ders alınsa tekerrür etmez. Ben değil biz demediğimiz sürece değişen bir şey olmaz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Başkan, Demir;, Kelkit, Yolu, Yaz, Boza, Döndü,
Yorumlar
Haber Yazılımı