Haber Detayı
01 Haziran 2019 - Cumartesi 16:55 Bu haber 15190 kez okundu
 
Eski Kelkit kibrit Fabrikası Vicdanları Sızlatıyor
Kelkit İlçemize bağlı Yılanlı mevkiinde 87 bin 600 metrekarelik alanda kurulan Kibrit Fabrikası, 7 Nisan 2004’te zarar ettiği gerekçesiyle Özelleştirme Daire Başkanlığı tarafından kapatılmıştı.
KELKİT Haberi
Eski Kelkit kibrit Fabrikası Vicdanları Sızlatıyor

Kelkit İlçemize bağlı Yılanlı mevkiinde 87 bin 600 metrekarelik alanda kurulan Kibrit Fabrikası, 7 Nisan 2004’te zarar ettiği gerekçesiyle Özelleştirme Daire Başkanlığı tarafından kapatılmıştı. Yaklaşık 8000 metrekareden fazla kapalı alanı bulunan tesis 15 yıldır atıl durumda kaderine terk edilmişliği yaşamaktadır.

2016 yılında dev tesis, hazırlanan proje kapsamında Kelkit Organik Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak Hazine tarafından Gümüşhane Üniversitesine Tahsis edilmişti. Ancak o günden bu güne proje faaliyete geçirilememiş sonrasında ise Kelkitlinin ümit bağladığı bütçe DOKA’ya iade edilerek projeden vazgeçilmiştir.

Ülkemizin üretim seferberliği yürüttüğü bu dönemde böyle fonksiyonel bir işletmenin atıl durumda beklemesi her kesimin vicdanını sızlatmaktadır. Bölge ekonomisine can suyu olabilecek bu tesisin bölge ve ülke ekonomisine kazandırılması zorunluluk arz etmektedir.

Bölgede yatırım yapmak isteyen müteşebbislerin önündeki en büyük yatırım maliyeti, yer ve bina olarak karşımıza çıkıyor. Bu hazır tesis, potansiyeli ile birçok yatırımcı ve müteşebbisi bünyesinde barındıracak kapasiteye sahiptir. Gelin görün ki binalar izbe durumda çürüyor. Kapısında da yıllarca çok sayıda maaş alarak bekleyen özel güvenlik görevlileri var.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Eski, Kelkit, kibrit, Fabrikası, Vicdanları, Sızlatıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı