Haber Detayı
15 Şubat 2020 - Cumartesi 15:06 Bu haber 5108 kez okundu
 
Kurtuluş mesajları
Gümüşhane'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 102.yıldönümü nedeniyle yayımlanan kutlama mesajları.
GÜMÜŞHANE Haberi
Kurtuluş mesajları

VALİ KAMURAN TAŞBİLEK

"Şanlı tarihimiz, Türk Milletinin bağımsız yaşama tutkusu ile varlığını sürdürmek için yaptığı inanılması güç mücadelelere ve savaşlara sahne olmuş nice kahramanlık destanı ile doludur. Sevinç, gurur ve coşku ile kutlamanın mutluluğunu yaşayacağımız Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluş günü de istiklali uğruna ölmeyi göze almış bir milletin topyekûn zaferi olarak hafızalara nakşedilmiştir.

Ülkesini sadece imanına ve vatanseverliğine güvenerek koruyan, kadın, erkek, genç, yaşlı demeden mevzilerde yüreğiyle çarpışan ve bu amaç uğruna kanlarını döken kahraman ecdadımız ilelebet milletimizin gönlünde yaşayacaklardır. Bu topraklar için canı pahasına mücadele veren şehit ve gazilerin torunları olan bizler, tarihimizi en iyi şekilde öğrenmeli, anlamalı ve geçmişimizden ders alarak geleceğimize yön vermeliyiz.

İlimizin düşman işgalinden kurtuluşunu, 102 yıl önceki ruh ve heyecanla idrak ettiğimiz bugün vesilesiyle, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, Gümüşhaneli hemşehrilerimizin 15 Şubat Kurtuluş Günü’nü kutluyor, en kalbi sevgi ve hürmetlerimi iletiyorum."

MİLLETVEKİLLERİ HACI OSMAN AKGÜL, CİHAN PEKTAŞ

“Bugün Gümüşhane’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümünü idrak etmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Tarih yazmayı gelenek haline getiren şanlı milletimiz vermiş olduğu mücadele ile 14 Şubat 1918'de Torul’u, 15 Şubatta Gümüşhane’yi, 17 Şubatta da Kelkit’i düşmandan temizlemiştir. Gümüşhane’mizin kurtuluşu için verilen mücadele, asırlardır istiklali ve istikbali için canı pahasına mücadele eden Türk Milleti'nin hür bir şekilde yaşama iradesinin müşahhas bir numunesidir.


Her safhası büyük fedakârlıklarla bezenmiş Milli Mücadelemiz, kahraman Mehmetçiklerimizin gönlündeki vatan sevgisi, aziz milletimizin de bağımsızlık aşkıyla kazanılmıştır. Toprağı vatan yapan milletimiz; içinde bulunduğu dönemin bütün olumsuz şartlarına rağmen yedi düveli dize getirdiği gibi bugün de feraseti ve Allah’ın inayetiyle hainlere geçit vermeyecektir, dün 15 Temmuz işgal girişimine karşı göğsünü siper ettiği gibi, bugün de her türlü saldırıya korkusuzca karşı koymasını bilecektir. 

Şehrimizin kurtuluş günü vesilesiyle ecdadımızın Türk Milletine en önemli emaneti olan “bağımsızlık şuurunu” bir ve beraber olarak ilelebet muhafaza edeceğimizi vurguluyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere; ülkemizin istiklal ve istikbali için canlarını feda eden bütün Şehitlerimizi rahmetle, Gazilerimizi hürmetle yâd ediyor: Gümüşhane’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 102. Yılını kutluyoruz.” 

BELEDİYE BAŞKANI ERCAN ÇİMEN

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 102'inci yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı. 

Başkan Çimen, Türk milletinin tarihinin şanlı zaferlerle dolu olduğunu kaydederek, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemiz adına 2020 yılı afetlerle başladı. Buradan Elazığ ve Malatya depremi ile Vandaki çığ felaketinde hayatını kaybedenlerin yanı sıra  bu vatan uğruna canlarını hiçe sayan kahramanlarımıza Allahtan Rahmet, gazi ve yaralılara acil şifalar diliyorum. 

Bugün, güzel Gümüşhane’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 102’inci yıl dönümünü idrak ediyoruz. Bu gururu bu mutluluğu sizlerle paylaşmak istiyorum. Kurtuluşumuz hepimize kutlu olsun.  Bu topraklar, bu vatan düşmanlarımız tarafından bizlere ikram edilmedi. Açlıkla yoksullukla buz gibi soğukla birlikte bizden katbekat güçlü düşmanla savaşarak bu toprakları vatan yapan atalarımıza böyle bir anmayı çok görmemeliyiz.

Kurtuluş törenleri milletimizin hafızasını tazelemek, o zorlukları yaşayan atalarımız için empati yapmak gibi çok hayati bir öneme sahiptir. Unutmamalıyız ki insan topluluklarını millet yapan en önemli değer ortak tarih bilincidir. Bu şuurun tazelenmesi ve kuvvetlendirilmesi için olmazsa olmazlardan biri geçmişi unutturmamaktır. Biliyorum ki bu şehir, altın kalpli insanların şehri daha güzel yarınlara, daha güzel tören ve şölenlere doğru yol almaktadır. İnanıyorum ki daha güzel günler bizi bekliyor. Bu vesileyle Gümüşhane’mizin kurtuluş bayramını gönlümün en coşkun heyecanlarıyla kutluyor hepinize sevgi saygı ve şükranlarımı sunuyorum.”

REKTÖR PROF.DR. HALİL İBRAHİM ZEYBEK

“Birinci Dünya Savaşı, ülkemiz için büyük yıkımlara ve aynı zamanda da ecdadımızın destansı mücadelelerine sahne olan bir savaş olmuştur. Önce vatanımıza, sınırlarımıza karşı başlatılan mütecaviz hamlelerin giderek uluslararası bir paylaşım savaşına dönüşmesi sonucu çok şey kaybettik, çok yıkımlar yaşadık. Birinci Dünya Savaşı’nın devam ettiği dönemde, 19 Temmuz 1916’da Gümüşhanemiz ve Torul ilçemiz, 22 Temmuzda da Kelkit ilçemiz Rus kuvvetleri tarafından işgal edilmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl işgal altında kalan Gümüşhane ilimizde kahramanca verilen bir mücadele sonrası 14 Şubat’ta Torul, 15 Şubat’ta Gümüşhane ve 17 Şubat’ta da Kelkit düşman işgalinden temizlenmiştir. 

Atalarımız hürriyetini çiğnetmemek için, silahsız ve cephanesiz bir şekilde işgal edilmiş bu toprakları düşmanlarımızdan temizlemek, bizlere bu toprakları hür ve bağımsız olarak bırakmak adına çok çetin mücadeleler vermiştir. Bin yılı aşkın bir zamandır bu topraklarda yaşamaktayız. Genç kuşaklarımıza ecdadımızın tarihini, mücadelelerini öğretmeli ve sevdirmeliyiz. Mustafa Kemal Atatürk'ün, ‘Türk genci, ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır’ sözü, bizlere genç kuşakların tarih bilinciyle yetiştirilmelerinin ne denli önemli olduğunu anlatmaktadır. Bizler bu günlere kolay gelmedik. Ecdadımız nice savaşlar, çatışmalar sonucu bizlere bu vatanı emanet olarak bıraktı. Aynı şekilde ecdadımızdan emanet aldığımız bu güzel şehrimizi ve vatanımızı aynı kuvvet ve iradeyle koruyarak hak ettiği değerlere ulaştırmak için yılmadan, usanmadan çalışmalı, öğrenmeli, öğretmeli ve üretmeliyiz. 

Bu anlamlı günde aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü için mücadele eden Mehmetçiğimize Allah yardımcı olsun, dualarımız onlarla beraberdir. Tüm Gümüşhanelilerimizin 15 Şubat Düşman İşgalinden Kurtuluşu Günü’nün 102’inci yıldönümünü kutluyorum.”
 

İL EMNİYET MÜDÜRÜ ÖMER FARUK KARATAŞ

“Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıldönümünü birlik ve beraberlik içerisinde kutlamanın gururunu yaşamaktayız. Milli Mücadele döneminde Türk Milletinin, her türlü zorluk ve imkânsızlığa rağmen bağımsız yaşama ülküsü ile işgal altında kalan vatan topraklarımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde düşman işgallerinden temizlenmiştir. Tüm yurtta olduğu gibi Gümüşhaneli halkımızın dedeleri de topraklarını düşmanlardan büyük bir kahramanlık örneği ile kurtarmıştır. Bu nedenle Türk Milletinin ölümsüz zaferlerine imza atan ecdadımızın torunları olarak bizlere düşen en büyük vazife onları daima hatırlamak ve kahramanlıklarını yaşatmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Gümüşhaneli Vatandaşlarımızın Kurtuluş Bayramını kutlar; başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın ve bugüne kadar ülkemizin bekası için Gözünü kırpmadan canını feda eden tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum.”
 

AK PARTİ İL BAŞKANI AV.CELALETTİN KÖSE


“İlimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 102.yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Kurtuluş Savaşı’yla birlikte tüm yurtta olduğu gibi Gümüşhaneli hemşehrilerimiz de ülkemizin savunmasında aktif rol almışlardır. Düşman işgaline karşı, şehrimiz kahraman vatan evlatlarının destansı mücadelesinin sonunda 15 Şubat 1918’de istiklaline kavuşmuştur.

Ecdadın bu kararlı mücadelesi bizlere örnek olmalı, ülkemizi tehdit eden tüm unsurlara karşı bu ruhu her daim canlı tutmalıyız. Aziz şehitlerimizin bizlere miras olarak bıraktığı vatanımızın her karış toprağına sahip çıkmalı ve bu emaneti gelecek nesillere en iyi şekilde teslim etmeliyiz.15 Şubat’ta düşman işgaline boyun eğmeyen bu aziz şehir, şimdi de zalimlere karşı mazlumların yanında olmaya devam edecektir. Ecdadımızdan emanet kalan bu vatanı, terör örgütlerinin bölmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Gümüşhane, geçmişte olduğu gibi şimdi de kardeşliğin, hoşgörünün şehri olmaya devam edecektir.

Bizler bu anlayışla tüm vatandaşlarımızın huzur ve barış ortamında yaşamlarını sürdürmeleri için çalışıyoruz.  Gümüşhane’ye değer katmak ve katkı sağlamak için sorunlarımızın tespiti ve çözümü noktasında şehrin tüm paydaşlarıyla koordineli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdükçe inanıyorum ki şehrimiz, hedeflediğimiz noktalara en kısa sürede ulaşacaktır. 

Bu vesileyle 15 Şubat Gümüşhane’nin Kurtuluş Günü’nde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ülkemizin bağımsızlığı için mücadele eden aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, Gümüşhaneli hemşerilerimin bu gurur gününü kutluyorum.” 
 

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ALİ ATEŞ

“İlimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Türk Milleti bağımsızlık arzusundan hiçbir zaman vazgeçmeyerek milli mücadelemizin en güzel örneklerini göstermiştir. Vatan toprağımız olan Gümüşhane’mizin düşman işgalinden kurtarılarak hürriyet ve bağımsızlık onuruna kavuşmasında eşi benzeri görülmemiş bir mücadele örneği gösteren kahraman atalarımız bizlere bu aziz Türk yurdunu miras bırakmıştır. 

Bugün bizlere düşende, canları pahasına bize bu toprakları vatan yapan ecdadımızın emaneti olarak, ülkemizi ve şehrimizi mutlu yarınlara taşımaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmet, ve minnetle anıyorum”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kurtuluş, mesajları,
Yorumlar
Haber Yazılımı