Yazı Detayı
20 Temmuz 2020 - Pazartesi 08:17 Bu yazı 5369 kez okundu
 
BUDA BİZİM SEVDAMIZ
ŞAHMETTİN KAYA
 
 

Her millet ülkesini sever. Ama bizim sevgimiz başkadır. Bir Sevdadır. Biz millet olarak farklı severiz. Bu sevgi bağı anne kokusu, baba dokusu gibidir. Tarih manevi yakıt olup, gönül köprümüzü kurarken, elem ve hüzünlerimiz, bazen türkülerde matem olur, bazen devleşip bayraklaşır(Şehitler gibi).Karşılıksız sevilir. Yeri gelince gözyaşını kalbine akıtan, yeri gelince şahlanan bir milletiz. Destanlaşan türküler ses bayrağımız Türkçemiz ile şarkı olur, türkü olur, şiir olur, Akif’te İstiklal Marşı, Arif Nihat ‘ta Bayrak, Necip Fazıl’da Sakarya, Nazım Hikmet’te Memleket, Karakoç’ta Mihriban, Aşık Veysel’de Sadık yar, Reyhani’de Küstüm Gidirem, Mahsuni’de Çeşmi Siyahım. Bunlar, bu topraklarda kendimize mahsus tarihimizin, tevekkülün, düşüncenin, tasavvurun, inancın, sanatın nimetleri, hayat kaynağıdır.

“Bizler millet olarak; bir şeye ‘bir yerden’ bakarız. Her yerden bir bakış hiçbir şeyi görmez. ‘Bir yer’ lazım bize, ayaklarımızı basabileceğimiz bir zemin. Bize temiz bir toprak gerekli. Bizim için Türkiye, ayaklarımızı basabileceğimiz tertemiz ‘bir yer.’ Biz insanlığa dokunabilmek için bir yerdeyiz, Türkiye’deyiz. Bizim hafızamız bu toprakların hafızası aynı zamanda. Büyüklerimizin hafızası. Bu topraklarda öğrendik nereden başlayacağımızı, nereye gideceğimizi biliyoruz. Gerçekliğimiz insanımızı ve ülkemizi sevmekten geçer.” Mal ile mülk ile sevenler değil yukarıda belirttiğim hasletler üzerinden sevmektir.”Vatan sevgisi imandandır” O iman denilen değere paha biçilmez. Çünkü o kalbe düşen hassasiyettir. Kalbimizin derinliklerine ve hücrelerine kök saldığı gibi vatan sathına da kök salandır.

Bunları söylerken yeryüzü coğrafyasında insanlık dramlarının acı bir şekilde yaşandığına karşı duyarlı olmayı, onların hüzün ve sevinçlerine ortak olmayı, hem insanı ve hem de tarihin yüklediği bir misyon olarak addediyoruz. Doğu Türkistan da yaşanan Çin zulmünü, İç edilip hiç sayılan Kırım’ı, Şeyh Şamil’in Çeçenya’sını, Filistin’de ve ortadoğuda yaşan iğrenç oyunlarına karşı duyarsız kalmak mümkün mü?

Türkiye yüreğimize kurulmuş sonsuz sevgi ırmağıdır. Ama Türkiye’yi sevmeden bunları tam olarak sevebilmek mümkün değildir. Bu bir bağıl güçtür. Bilmeden sevilemez. Her şeyi Hakla, hakkıyla bilenler sever. Bu toprakların türkülerini, edebiyatını, düşüncesini severek yol alacağız. Çıkış yolumuz burada, buradandır.

 
Etiketler: BUDA, BİZİM, SEVDAMIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı