Yazı Detayı
27 Ocak 2021 - Çarşamba 11:32 Bu yazı 743 kez okundu
 
Her Zorlukla Beraber Gelen Kolaylık
 
 

Hepimizin hayatında inişler çıkışlar olmuştur, olmaya da devam edecektir. Her şey çok güzel giderken tepetaklak olduğumuz gibi, zaten hiçbir şeyin doğru gitmediği bütün tersliklerin bütün yoklukları içinde barındığı bir yaşantıya sahipsek bakıverirsin bir anda her şey Hak Teala sayesinde düzelmiş, aşılmaz dediğin dağlar aşılmış, geçilmez dediğiniz denizler bir kulaç mesafesine inmiştir. Başa gelene de sabırdan,  verilen nimete de şükürden başka bir kul olarak ne yapabiliriz ki.Bildiğiniz üzere Yerel gündemi azda olsa takip edenlerden biriyseniz malum bir konu var oda  Kelkit ilçemize bağlı Gümüşgöze Beldesi belediye Başkanı Hasan Aksel’in karıştığı elim kaza ve bu kazada bir hemşehrimiz maalesef ki hayatını kaybetmişti.

Kazada yaşamını yitiren merhumenin yakınlarına başsağlığı merhumeye Allah’tan rahmet kazada yaralananlara da acil şifalar diliyorum. Özellikle bu trafik kazası  gerçekten de başa gelebilecek en kötü şeylerden birisi. Allah’ım kimsenin başına böyle bir kaza vermesin.Ancak gel gör ki hepimiz sınav dünyasında yaşıyoruz aynı olayın başımıza gelmeyeceğinin hiçbir garantisi maalesef yok.Ya kaza yapan, ya kazada hayatını kaybeden yada hayatını kaybedenin yakını olma durumumuz her zaman var  maalesef bu hayatın acı bir gerçeğidir.Bu durumda biz Müslümanların imanın şartlarından biri olan kaza ve kadere iman hususunda kenetlenmekten başka bir çıkar yolu yoktur. Hepimiz Allah’tan geldik ve yine Allah’a döneceğiz bu gerçeği hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamız gerekir. Bundan yıllar önce bende kardeşimle beraber Gümüşgöze beldesinde şarampole yuvarlanmış hiçbir yara almadan çıkmış ve sonrasında aracımız yanarak infilak etmişti. O gün gerçekten de ölmenin değil yaşamanın bir mucize olduğunu anlamış.Kazadan sonra olay yerine gelen jandarma ekipleri tarafından ifadelerimizin alınması için karakola götürülürken,  o anda ilçede gezinen vatandaşlarımıza bakarak şöyle içimden geçirmiştim, ”Bu insanlar ne yapıyor neden namaza koşmuyorlar, ölüm ensemizde gezinirken” .

Tabi ki bu psikolojiye kazanın etkisiyle girmiştim sonrasında zaten zaman geçtikten sonra bende herkes gibi gafletten nasibi mi almış bir şekilde dünyanın türlü meşakkatlerine çokdan dalmıştım bile.Uzun sözün kısası değerli okurlarım kazalar her zaman her yerde başımıza gelebilir bunun için önemli olan bu gibi durumlarda canı yananların yanında olmak ve onlara teselli verebilmektir aslolan.  Yazıma başlıkta da yer verdiğim İnşirah suresi 5.ayetiyle sonlandırmak istiyorum  Demek ki, gerçekten her zorlukla beraber (ona dayanacak ve aşacak bir) kolaylık vardır.

 

 

 

 

 
Etiketler: Her, Zorlukla, Beraber, Gelen, Kolaylık,
Yorumlar
Haber Yazılımı