Yazı Detayı
08 Nisan 2021 - Perşembe 14:24 Bu yazı 706 kez okundu
 
Madalyonun Arkasına Bakabilmek
 
 

İşimize gelen neyse o taraftan bakmayı,  neden içselleştirdik? Madalyonun hep bize bakan tarafıyla ilgileniyor arka kısmıyla pek haşır neşir olmuyoruz. Karşıdaki kişinin perspektifinden bakmak bizi haksız gösteriyorsa şayet, o halde konumuz ne olursa olsun haklı değiliz,  demektir. Bu gün çok iyi geçindiğimiz bir unvanlı kişiyle, bize karşı alehte bir durum meydana getirdiğinde avazımız çıktığı kadar bağırmak ne denli doğru. İnsana sormazlar mı daha düne kadar aranızdan su sızmazken neden böyle oldu diye. Bunun böyle sonuçlar vermesini istemiyorsak şayet,  o zaman diğer insanlarla kurduğumuz ilişkilerde özelliklede bir yerlere gelen yetki sahibi insanlarla olan irtibatımız son derece samimi ve çıkarsız olmalıdır.

Herkes görevini bilir onu yaparsa, vatandaş-vatandaş olur,  memur-memur olursa büyük sıkıntılar çıkmadan önlenmiş olur. Yok öyle değil de yasalarla belirlenmiş olan çerçeveyi  birileri adına zamanın herhangi bir diliminde esnetmeye gidilirse , üçüncü kişilerde bu zafiyetten pek de haksız olmamakla beraber aynı  oranda yarar sağlama istekleri kaçınılmaz olur.

Yapılan bütün iş ve işlemler mevzuata uygun olursa, kanun uygulayıcısını da korur,  kanunla muhatap olan vatandaşı da. Herkes bu konuda daha titiz ve sorumluluk alırlarsa ortada herhangi bir hak gaspı da meydana gelmemiş olur. Sorun ne olursa olsun menfi menfaatler göz önüne alınmazdan evvel kamu yararı gözetilmeli ancak kamu yararı gözetilirken de kişilerin hakları sonuna kadar teslim edilmeli varsa emsal kararlar onlar uygulanmalıdır. Eşitlik ilkesine hangi kurumda olunursa olunsun son derece dikkat edilmeli, adalet duygusunun vicdanlarda yara almasına asla müsamaha gösterilmemelidir.

 
Etiketler: Madalyonun, Arkasına, Bakabilmek,
Yorumlar
Haber Yazılımı