Yazı Detayı
15 Nisan 2021 - Perşembe 10:35 Bu yazı 244 kez okundu
 
Yeni Şeyler Söylemek Lazım
 
 

O kadar çok eskiye takılıp kalıyoruz ki, eskinin jargonundan bir an olsun kurtulamıyoruz. Artık yeni şeyler söylemeli, yeni şeyler üretmeliyiz. Başkalarının açtıkları yolda ilerlemekten daha fazlasını yaparak, islamın ışığında kendi yolumuzu açıp bizden sonra gelenlere de izler bırakmamız lazım.

Her hangi bir duruma her zaman aynı tepkiyi vermek, kendimizi tekrarlamaktan başka neye yarar ki. Bu gün doğru sandığımız yanlışların, yanlış olduklarını anladığımızda o yanlışlara asla düşmememiz gerektiğinin de bilincinde olmalıyız. Şu lafı çok duymuşsunuzdur “adam çizgisini bozmuyor”,evet güzel ve yerinde bir cümle ancak gel gör ki,  toplumun dahi,  zamanla yapılan bir yanlış hareketi doğru kabul etmesiyle bile, büyük bir yanılgıya düşülebiliyor. O halde bir doğrunun sadece yıllarca tekrarlanmasından kaynaklı bir doğru mu,  yoksa gerçek ve objektif anlamda bir doğru mu, onu araştırmalı ona göre bir yargıya ulaşmalıyız.Eğer gerçekten bu süzgeçler sonunda doğrumuzun doğru olduğunu görürsek bu çizgiyi bozmaya gerek kalmaz demektir.

Devamlı yapıla geldiği için bir şey doğrudur,  anlamına asla gelmez. Nasıl ki peygamber efendimiz cahiliye dönemine geldiği zaman, insanlar kız evlatları olduklarında utançlarından yerin dibine geçiyorlardı ve daha berbat işler yapıyorlardı. Onlarda atalarını bu yanılgı içinde gördükleri halde bunu doğru kabul edip hatalarına devam ediyorlardı. İşte tamda bu nedenle doğru sandığımız doğrularımızı fırsat buldukça güncellememiz gerekir.

Diğer bir tehlike ise kendi yaşam tecrübelerimizden yola çıkarak kendi adımıza yeni yeni felsefeler oluşturmak. Örnekle açıklamak gerekirse adam birine borç veriyor verdiği parayı zamanında alamadığı anda kendi kendine şöyle söylenmekten kaçınmıyor, “Bu devirde kimseye borç vermeyeceksin” , ancak bunu söylerken peygamber efendimizin aşağıda paylaştığımız, hadisi Şerifine de ters düştüğünün hiç de farkında değil.

 «Kim (borç vererek veya borcunu ödeyerek) bir müminin dünya hayatının sıkıntılarından bir sıkıntı­sını giderirse Allah da onun Kıyamet Günü’nün sıkın­tılarından bir sıkıntısını giderir. Kim darda olan borç­luya vade tanır, kolaylık gösterirse Allah da ona dün­yada ve âhirette kolaylık gösterir… Mü’min kardeşinin yardımında olduğu sürece Allah da yardımcı kulunun yardımcısıdır.» R. Salihin B.Kazâ-i Havâicü-Müslimin, Hn. 2.

 Bu gibi sakıncalı durumlara düşecek şahsi felsefelere, ezeli düşmanlarımız olan Şeytan ve Nefsimizin bize fısıltılarından başka bir şey olmadığını anlamak için fazlaca bir çabaya da gerek yoktur. Kaldı ki içinde bulunduğumuz toplum kapitalist sistemin en sert şekilde uygulandığı bir zamana denk geldiği barizdir. Biz bu durumda ne yapabiliriz sorusuna şöyle yanıt verilebilir, bu kapitalist sistemi toptan yıkmamızın mümkün olmayacağı aşikar olsa da fitrelerle, zekatlarla, kurbanlarla, karşılıksız yapacağımız iyiliklerle mücadele edebiliriz.

Nasıl ki Hz.İbrahim (a.s) peygamberimizin ateşe atıldığında, küçücük bir karıncanın ateşi söndüremeyeceğini bildiği halde ateşe su taşıdığı gibi. Sonuç olarak elimizden geleni ardımıza koymamalı İslam adına kendimize yeni kazanımlar katmalı ve çevremizi de bu şekilde uyanık olmaya düşünmeye sevk etmeliyiz. Onun için bir günü diğer günüyle aynı olanın kazananlardan olamayacağını hayatıyla bizlere anlatan Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(S.a.v)’in izinden bir an olsun ayrılmamalı.Toplumumuzun bize dikte ettiği doğru sandığımız yaklaşım ve tutumlardan uzak durarak yeni şeyler üretmeli, yeni şeyler söylemeliyiz. Kalın sağlıcakla değil , düşünen araştıran ve çalışan bireyler olmakla beraber nice  sağlıklı ve güzel günler geçirmeniz dileğiyle.

 
Etiketler: Yeni, Şeyler, Söylemek, Lazım,
Yorumlar
Haber Yazılımı