Haber Detayı
25 Ağustos 2019 - Pazar 01:27 Bu haber 2942 kez okundu
 
Düğüne renk katalım derken mahkemelik oldular
Geçtiğimiz günlerde Kelkit’in Deredolu beldesi Mahmatlı mahallesinde gerçekleşen düğünde gençlerin öteden beri yaptığı Civciv Çıkarma’ adlı geleneksel oyun sosyal medyada paylaşılınca ulusal basında yer alarak tepkilere neden oldu.
KELKİT Haberi
Düğüne renk katalım derken mahkemelik oldular

Geçtiğimiz günlerde Kelkit’in Deredolu beldesi Mahmatlı mahallesinde gerçekleşen düğünde gençlerin öteden beri yaptığı Civciv Çıkarma’ adlı geleneksel oyun sosyal medyada paylaşılınca ulusal basında yer alarak tepkilere neden oldu.

 

 

Deredolu beldesi Mahmatlı mahallesinde bir tür gelenek haline geldiği söylenen ‘Civciv Çıkarma’ adlı oyunun  görüntüleri ortaya çıktıktan sonra çocuklardan bazılarının ailesinin şikayeti üzerine savcılık talimatıyla 30 kişinin ifadesi alındı.

Çocukların giysilerini çıkardığı belirlenen 3 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Söz konusu kişiler hakkında ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçlaması ile soruşturmanın yürütüldüğü öğrenildi.

Olay geçtiğimiz 18 Ağustos akşamı yaşandı. Köyde yapılan düğün, kına ve bayramlarda düzenlenen 'civciv çıkarma' adını verdikleri skandal adet, R.G. için düzenlenen kına eğlencesinde de tekrarlandı.

 

Bir odanın ortasına geniş bir çarşaf geriliyor. Ayakta duran 3-4 kişi gerilen çarşafı tutuyor. Çarşafın altına ise yaşları 7 ile 12 arasında değişen 3-4 çocuk giriyor. Bu çocuklarla birlikte yaşları 18 in üstünde birkaç kişi de çarşafın altına giriyor. Çevredekilerin gülüşmeleri eşliğinde, çarşafın altındaki çocukların giysileri tek tek çıkarılıyor. Eğlenceye tanık olanların anlattığına göre, çocukların bazıları çığlık atarken, bazıları çarşafın altından çıkmaya çalışıyor. Çarşafın altından çıkan çocuklardan ikisinin iç çamaşırlarının da çıkarılmış olduğu görülüyor.


Dakikalarca süren oyuna ilişkin video kaydının yayılması üzerine, çocuklardan bazılarının ailesi durumdan şikâyetçi oldu. Durum Kelkit İlçe Jandarma Komutanlığı'na bildirildi.

Savcılık talimatıyla olay esnasında odada bulunan 30 kişinin ifadesi alındı. Savcılık, çocukların giysilerini çıkardığı belirlenen kişilerden A.C, S.C. ve B.G. 'yi tutuklama talebi ile mahkemeye sevk etti. Kelkit Sulh Ceza Hâkimliği bu kişileri adli kontrol şartı ile serbest bıraktı. Söz konusu kişiler hakkında 'Çocuğun Cinsel İstismarı' suçlaması ile soruşturmanın yürütüldüğü öğrenildi.

Mahalle Muhtarı Yakup Gül' ün gerçekleşen olayla ilgili  Gümüşhane Ekspres’e yaptığı açıklamasında ‘Civciv Çıkartma’ adlı oyunun geleneksel bir köy odası oyunu olduğunu belirterek, ‘çocuğun elbiselerinin çıkarttırılması yanlış olmuştur” ancak mahallemizde  “Küçük çocuklar sürekli kendi aralarında şaka olsun diye civciv çıkarma oyunu ve benzer oyunlar oynayarak düğüne renk ve heyecan katılsın istemektedirler.

 

Oyun yapıldığı sırada söz konusu çocukların baba ve amcaları da oradaydılar. Çocuklar kendi aralarında yapmışlar, farklı bir amaç yoktur. Olamazda zaten orada bir düğün vardı. Annesi şikayetçi oldu ama sonra davasını geri çekti” diye konuştu. 

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Düğüne, renk, katalım, derken, mahkemelik, oldular,
Yorumlar
Haber Yazılımı