Haber Detayı
03 Kasım 2019 - Pazar 14:09 Bu haber 2647 kez okundu
 
İstanbul Yenikapı’da Düzenlenen Gümüşhane Tanıtım Günlerinden yansıyanlar
24 Ekim’de başlayan 27 Ekim’de sona eren etkinlikler kapsamında yöresel ürünler ve el sanatlarının sergilendiği stantlar kuruldu.
GÜMÜŞHANE Haberi
İstanbul Yenikapı’da Düzenlenen Gümüşhane Tanıtım Günlerinden yansıyanlar

24 Ekim’de başlayan 27 Ekim’de sona eren etkinlikler kapsamında yöresel ürünler ve el sanatlarının sergilendiği stantlar kuruldu.Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) koordinesinde gerçekleşen tanıtım günlerinde başta İstanbul’da yaşayan Gümüşhaneliler olmak üzere siyasetçiler, sivil toplum örgütü yöneticileri ve bürokratlar da ilgi gösterdi. Etkinlikler kapsamında yöresel müziklerin ağırlıkta olduğu konserler verildi, halk oyunları ve folklorik gösteriler sergilendi. Ziyaretçilere yöresel ürünler ikram edildi.

 

Tanıtım Günlerinin Gözdesi Kelkit standı oldu.

 Kelkit Şeker kuru fasulyesi  tanıtım ikramında bulundu. İkramdan tada bilmek için izdiham yaşandı. Alandaki halka Kuru fasulye ikramı yapmak için kepçeyi eline alanlar arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan vekili Celal Adan, Gümüşhane Valimiz Kamuran Taşbilek, AK Parti Gümüşhane Milletvekilimiz Cihan Pektaş, İyi Parti İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Ersin Beyaz, CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul Milletvekilleri Turan Aydoğan, Gökhan Zeybek, Emine Gülizar Emecan, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, GÜ Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, MHP MYK Üyesi Musa Küçük, Ak Parti il Başkanı Celalettin Köse, MHP İl Başkanı Nadim Aydın, MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür,  İSTAÇ A.Ş Genel müdürü Mustafa Canlı,  Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas, Kelkit Belediye Başkan yardımcısı Seyit Tok, Kelkit Ak parti ilçe Başkanı Sadi Tüysüz, Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel, Kürtün Belediye Başkanı Enver Şen, Torul Belediye Başkanı Evren Evrim Özdemir, Köse Belediye Başkanı Turgay Kesler, GÜDEF Genel Başkanı Vahit Olgun, Yıldız teknik üniversitesi Dekanı Prof Dr. Kenan Aydın, GSTO Başkanı İsmail Akçay, Gümüşhanespor Başkanı Yunus Emre Durmuş, Ankara GİAD Başkanı Erdal Kurt,  ŞEKAV Genel Başkanı Ali Beyaz, GÜSİAD Genel başkanı Yüksel Yalçın, ŞİDEF Genel Başkanı Serkan Kaya ve isminin yazamadığımız Yüzlerce seçkin davetli vardı. İkram edilen kuru fasulyeden tadabilmek   için metrelerce kuyruk oluşurken, Çay TV’nin canlı yayını ile tüm dünyaya tanıtıldı. Ziyaretçilerden tam not alan “Kelkit belediyemizin standı ilk gününden başlayıp son güne kadar davetlilerin  ziyaretleriyle  dolup dolup taştı.

Şiran Belediyesi Aspir Bitkisini Anlattı

Tanıtım Günlerinde milletvekillerimizi, belediye başkanlarımızı, siyasi parti il başkanlarımızı, değerli sanatçılarımız ve hemşerilerimizi ağırladık diyen Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel; Verimli toprağı ile yeni bir üretim sahasının kapısını aralamak istiyoruz, Bu konuda Ordu B.B. Başkanlığını ziyaret ederek incelemelerde bulunduk. Şiran, Kelkit vadisinin Aspir bitkisi için elverişli bir ortama sahip olduğunu bu bitkinin üretimi adına gerekli çalışmaları başlattıklarını öncelikle 7000 dönüm müracaatın bu konuda ciddi bir yatırım adına kayda değer gelişme olarak kaydedildiğine inanıyoruz diyen Belediye Başkanı Özel, Aspir bitkisi yağının çok sağlıklı bir ürün olduğunu belirterek bir adım ötesinin ise bio dizel üretimi olduğunu vurğuladı. Aspir üretim potansiyelinin dikkat çeken bir konumda olduğunu belirten Özel, 2021 yılında üretime geçmeyi planladıklarını kaydeden Başkan Özel; tanıtım günleri  kaynaşma ve dayanışmanın öncülüğü olmuştur  dedi.


Köse ilçesi Belediye Başkanı Turgay Kesler değerlendirdi.
Köse ilçemiz Belediye Başkanı Turgay Kesler yapılan etkinliklerin hem Gümüşhane için hem de bütün ülke için bir kaynaşma, dayanışma vesilesi olduğunu belirterek ‘Ülkemizin her bir yöresi, her bir parçası ayrı güzel. Tel tel motif motif güzelliklerle işlenmiş bir ülkede yaşıyoruz. Biz de Gümüşhane’nin güzelliklerini bir kez daha gözler önüne sermek için hep birlikte oradaydık. Güzel bir dayanışma ve buluşma oldu. Bütün misafirlerimize teşekkür ederiz’ dedi. 

 

Vali Enver Salihoğlu Gümüşhane’yi Unutmadı

Gümüşhane'de görev yapan valiler arasında ençok sevilen ve uzun süre görev yapan Vali Enver Salihoğlu, 8. Yenikapı Gümüşhane Tanıtım günlerine katıldı.

Gümüşhane Dernekler federasyonu GÜDEF yöneticileri tarafından karşılanan Vali Salihoğlu stantları tek tek gezerek vatandaşlarla hasret giderdi.

Vali Salihoğlu, Kelkit belediyesinin pişirerek stant’ında ziyaretçilerine ikram ettiği etli kuru fasulye ikramına katıldı. Belediye Başkanı Aziz Nas, ile Gümüşhane’yi konuştular.

Gümüşhane'ye özgü göbek elması ile ilgili ''Bizim bir göbek elma projemiz vardı, ne oldu?''sorusuna görevliden aldığı cevapla mutlu olan sevilen vali Enver Salihoğlu Gümüşhane’nin yeri kalbimizde çok özeldir hatırlatmasında bulundu.


Gümüşhane üniversitemizin değerli rektörü oradaydı

Üniversitemiz Genel Sekreteri Doç. Dr. Fatih Yalçın ve Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Serhat Dağ ile birlikte katılan Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek İstanbul’da bulunan Gümüşhaneli vatandaşlarımızla buluştu. Rektörümüz düzenlenen etkinlik hakkında şunları söyledi: “8. Gümüşhane Tanıtım Günleri’nde İstanbul’da bulunan Gümüşhaneli vatandaşlarımız ile tanışmak ve üniversitemizi tanıtmak için Gümüşhane Üniversitesi olarak standımızda yerimizi aldık. Üniversitemiz personeli ve öğretim elemanlarımızın bilimsel ve kişisel kitaplarının bulunduğu standımızda gün boyunca üniversitemizi Gümüşhaneli hemşerilerimize tanıtıyoruz. Standımıza protokol üyelerinin yanı sıra birçok katılımcı yoğun ilgi gösteriyor. Üniversite olarak böylesi bir ilgiyle karşılanmak bizleri hayli memnun etmektedir. Bu etkinliğe katılmamıza olanak tanıyan başta Gümüşhane Valiliği ve GÜDEF olmak üzere tüm protokole de bu vesileyle teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bu tür etkinlikler her kesimden insan için kaynaşma platformlarıdır. Biz de bu platformda kendimize yer bulduğumuz için mutluyuz. Tanıtım günlerinin üniversitemiz, ilimiz ve ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını diler, organizasyonun düzenlenmesine emek veren katkı gösteren herkese teşekkür ederim.”ifadesinde bulunu.

Payitaht ve Sultan Alpaslan Dizi Oyuncuları Oradaydı

 Gümüşhaneli Murat Tok ve rol arkadaşı Murat Bölücek, Payitaht ve Sultan Alpaslan dizilerinde rol aldı ve almaya da devam ediyorlar.
Murat Tok, Sanatçı arkadaşı Murat Bölücek ile Gümüşhane Tanıtım gününe katıldılar.
Sanatçı Tok ve Bölücek Gümüşhanelileri kısa bir selamla konuşması ile selamlayarak sahneden ayrıldılar.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: İstanbul, Yenikapı’da, Düzenlenen, Gümüşhane, Tanıtım, Günlerinden, yansıyanlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı