Haber Detayı
29 Ağustos 2021 - Pazar 10:08 Bu haber 2535 kez okundu
 
Köse Havalimanında Sona Yaklaşıldı
"Gümüşhane ve Bayburt’taki vatandaşlarımızın beklentisi karşılanmış olacak"
KÖSE Haberi
Köse Havalimanında Sona Yaklaşıldı

"Gümüşhane ve Bayburt’taki vatandaşlarımızın beklentisi karşılanmış olacak"

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, yapımına devam edilen Köse havalimanı  projesinin Gümüşhane ve Bayburt için önemine değinerek, havalimanlarının, şehirleri dünyada bir nokta haline getirdiğini söyledi.

Her iki şehrin projeden ciddi manada beklenti içerisinde olduğuna işaret eden Vali Taşbilek, projeyle çok sayıda gurbetçi için memleketine ulaşımın son derece rahatlayacağını belirtti.

Taşbilek, havalimanının bölge turizmi, ticareti ve gelişimi açısından da büyük etkileri olacağının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Gümüşhane-Bayburt Havalimanı'nın altyapı işlerinin çok şükür sonuna doğru yaklaşılmakta. Pistin asfaltlama çalışmaları başlatıldı. Çok yakın zamanda pistin asfaltlanması tamamlanarak altyapı işlerinin çok büyük kısmı tamamlanmış olacak.

Altyapı sonrası üst yapı ile ilgili de Bakanlığımızın teknik birimlerince projelendirme çalışmaları yürütülmekte. Bu projelerin tamamlanmasının akabinde hızlı bir şekilde üst yapı ihalesinin de yapılarak insanımızın özlemle beklediği havalimanına yönelik Gümüşhane ve Bayburt'taki vatandaşlarımızın beklentisi karşılanmış olacak."

Havalimanının sanayi ve ticaretin gelişmesindeki önemine dikkati çeken Taşbilek, "Çok daha ulaşılabilir olması dolayısıyla iş bağlantısı kurmak isteyenlerin çok daha rahat edebileceği, mesafelerin ortadan kalktığı bir nokta olarak ortaya çıkacak.

Turizm noktasında bizi rahatlatacak. Turizm destinasyonlarımıza ilgiyi artıracak. Her noktada bizim için çok büyük bir fayda sağlayacak. Çok büyük bir çalışma yürütülüyor. İnşallah yakın zamanda havalimanımıza kavuşmuş olacağız." ifadelerini kullandı.

Alt yapıda sona gelindi;

Köse ilçesi sınırlarında 2018 yılında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından temelleri atılan Gümüşhane-Bayburt Havalimanında çalışmalara ara vermeden devam ediliyor.

Havaalanı pist, apron ve taksi yolları dahil olmak üzere 212 bin 500 metrekare alanı içerirken yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanının pist uzunluğu 3 bin metre, genişliği 60 metre, apron alanı 360 bin metrekare ve öngörülen kapalı alan 20 bin metrekare olacak şekilde planlandı.

Altyapı proje bedeli 250 milyon TL olan havalimanında kaya dolgu, konkase dolgu ve alt temelin yüzde 100’ü ve apron beton imalatı tamamlandı.

Pist sıkıştırma işlemi tamamlanan yerlerde asfaltlama son katman çalışmalarının devam ettiği havalimanında çevre yolu ihata duvarı betonarme imalatı yüzde 50 oranında gerçekleştirildi.

Altyapının ardından üstyapı inşaatı uygulama projeleri de tamamlanan havaalanında proje kapsamında terminal binası (iç-dış hat), teknik blok, kule, kurtarma ve yangın istasyonu, güç ve ısı merkezi, çok maksatlı garaj ve diğer destek binaları yer alacak.

Gümüşhane-Bayburt Havalimanının mania hattı ve diğer coğrafi şartlar açısından Karadeniz sahilinde görülen sis ve pusunun olmadığı bir havalimanı olması nedeniyle bölge için önemli bir yatırım olarak değerlendirilirken, yeni Zigana tünelinin yapılmasıyla birlikte Karadeniz sahil şeridinde yaşanacak hava muhalefeti nedeniyle oralara inemeyen uçakların tercih edebileceği bir havalimanı olacak.

Gümüşhane’ye 67, Bayburt’a 47 kilometre uzaklıktaki havalimanın her iki şehirden de kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Köse, Havalimanında, Sona, Yaklaşıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı