Haber Detayı
16 Aralık 2021 - Perşembe 13:11 Bu haber 2838 kez okundu
 
Kürtün Hakkını İstiyor!
Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köylerine ait arazilerin Şalpazarı ilçesine bağlanması ilçede düzenlenen basın açıklamasıyla kınandı.
KÜRTÜN Haberi
Kürtün Hakkını İstiyor!

Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köylerine ait arazilerin Şalpazarı ilçesine bağlanması ilçede düzenlenen basın açıklamasıyla kınandı.

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köylerine ait arazilerin Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Trabzon'un Şalpazarı ilçesine bağlanmasına karşı basın açıklaması yapıldı.

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köylerine ait arazilerin Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Trabzon'un Şalpazarı ilçesine bağlanmasına karşı basın açıklaması yapıldı. Kürtün Sivil Toplum Platformu üyeleri Kürtün Belediyesi önünde bir araya geldi. "Toprak namustur", "Topraklarımızı peşkeş çektirmeyiz", "Topraklarımız kırmızı çizgimizdir" yazılı pankartların açıldığı alanda vatandaşlar “Toprak namustur, toprağına sahip çık” sloganları attı. Yöre halkın adına konuşma yapan Gümüşhane Kürtün Sivil Toplum Platformu Başkanı Salim Koca, mahalli sınırların 1931, 1951 ve 2006 yıllarında yapılan tapu kadastro çalışmalarıyla çizilerek kesinleştiğini söyledi. Koca, '2005,2009 ve 2015 yıllarında merkez valilerince inceleme yapıldı ancak çalışmaların sonuçları taraflara tebliğ edilmedi. Yapılan bu 3 çalışmanın sonunda 2021 yılı mayıs ayında ise görevlendirilen merkez valileri dördüncü defa burada inceleme yapmış, dinlenen bilir kişiden sınırların 1939 ve 1951'de kesinleşen sınırlar olduğu öğrenmiştir. 2006 yılında bu sınırlara uyularak belirlenen tapu kadastro çalışmalarına yapılan itirazların mahkemece reddedilmesine, söz konusu sınırla ilgili hiçbir kayıt dikkate alınmadan Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin tek taraflı olarak çizdiği sınırlar kanunsuz olduğu halde dikkate alınmış ve kararname bu doğrultuda yayınlanmıştır' dedi.

‘İLÇEMİZE VE İLİMİZE HAKSIZLIK YAPILMIŞTIR’

Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köylerinin kadimden beri kullandıkları yaylaları, ormanları, meraları, içme ve sulama suyu kaynaklarının Trabzon ili Şalpazarı ilçesi Gökçeköy mahallesi sınırları içerisine alındığını ifade eden Koca, “Kanunsuz ve gerçeklere aykırı olarak yapılan uygulamaların iptal edilmesi, sınırlarımızın eski haline getirilerek yeniden düzenleme yapılması öncelikli talebimizdir. İlçemize bağlı Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köylerimiz mağdur olduğu gibi, il ve ilçe sınırlarımız değiştirilerek ilçemize ve ilimize haksızlık yapılmıştır. İl ve ilçemizi yönetenlerden talebimiz, resmi belgelerimizle birlikte kararnameyi yayınlayan Sayın İçişleri Bakanımıza ve onaylayan Sayın Cumhurbaşkanımıza, kanunsuz ve hukuksuz yapılan bu çalışmanın düzeltilmesi için taleplerimizi bizzat yüz yüze iletmesi, ilçemizin, ilgili köylerimizin ve ilimizin mağduriyetinin giderilmesi, komşularımız olan karşı taraf ile kadim dostluklarımızın devam etmesi, birlik, beraberlik ve huzur içinde yaşamımızı temin etmeleri önemli ve öncelikli talebimizdir. TBMM’de bulunan hemşeri Milletvekillerimizin soru önergesi ve gündem dışı konuşmalarla tarafımıza yapılan bu haksızlığı dile getirmeleri en önemli talebimizdir” şeklinde konuştu.

‘AK PARTİ HÜKÜMETLERİNE SONSUZ DESTEK VERDİK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun eksik beyan veya yanlış bilgilendirmelerden dolayı bu kararnameyi yayınladıklarına, doğru bilgilerin kendilerine sunulması ile bu kararnamenin düzeltileceğine inançlarının tam olduğunu vurgulayan Koca, “Bizler Gümüşhane ili ve ilçeleri olarak vatanına, milletine, bayrağına ve namusuna gönülden bağlı bir toplumuz. Bize hizmet verenleri asla unutmadığımız gibi hayatımız boyunca hayırla yad ettiğimizi, bize yanlış yapanları da asla affetmeyeceğimiz herkes tarafından bilinmelidir. 20 yıllık Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki AK Parti hükümetlerine sonsuz destek verdik, asla nankörlük etmedik. Bizler yapılan iyiliği de kötülüğü de asla unutmayacağız. Türkiye genelinde yapılan seçimlerde Türkiye’de ilk üçe giren, en fazla oy veren il olduk. Verilen desteklerin sonucu bu olmamalıydı. İlimiz üzerinde toprak talep eden komşu illerimizi tekrar düşünmeye davet ediyor, ilçemizden kopartılarak Giresun ili Doğankent ilçesine bağlanmak istenen Günyüzü ve Üçtaş köylerimizin de mağduriyetlerinin giderilerek tekrar gönüllerinin alınması, yukarıda da arz ettiğimiz gibi Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köylerimize yapılan bu haksız uygulamanın düzeltilmesinin en büyük teminatı Sayın Cumhurbaşkanımızdır” ifadelerini kullandı.

Tüm Gümüşhanelilere çağrıda bulunarak ilçenin her karış toprağını korumak adına Kürtün Sivil Toplum Örgütleri Platformu etrafında kenetlenmeye davet eden Koca, şunları söyledi:

“Bizler ant içtik. İlçemizin her karış toprağı vatandır ve korumak bizler için namus borcudur. Bunun için idari ve adli her konuda ilçemizin yanında olduğumuzu yüksek sesle haykırıyoruz, hemşerilerimizin hiç birisinin kendisini yalnız hmemesi ve sahipsiz olmadığını bilmesini önemle rica ediyoruz. Köylerimiz, İlçemiz ve İlimizle ilgili yapılacak her türlü haksızlığın karşında olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kürtün, Hakkını, İstiyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı