Haber Detayı
17 Nisan 2021 - Cumartesi 18:54 Bu haber 1112 kez okundu
 
Vaka Artışının Önüne Geçilemiyor!
Geçtiğimiz haftalarda vaka sayısının en çok azalma eğilimi gösterdiği 5 şehir arasına giren Gümüşhane’de vaka sayıları 2 hafta içerisinde artışa geçti.
KELKİT Haberi
Vaka Artışının Önüne Geçilemiyor!

Geçtiğimiz haftalarda vaka sayısının en çok azalma eğilimi gösterdiği 5 şehir arasına giren Gümüşhane’de vaka sayıları 2 hafta içerisinde  artışa geçti.  27 Mart-2 Nisan tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan illere göre haftalık vaka sayısı tablosunda 206,6 ile yüzde 18’lik artışa geçen vaka sayıları, 3-9 Nisan tarihleri arasında yayınlanan tabloda ise 239,23 ile bir önceki haftaya göre yüzde 16’lık artış gösterdi. Gümüşhane’de günlük vaka sayısı 48, haftalık vaka sayısı da 336 olarak belirlendi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 3-9 Nisan 2021 tarihleri arasında 100 bin nüfusa göre illere göre haftalık vaka sayısını açıkladı. Yeni kontrollü normalleşme sürecinde çok yüksek riskli iller sınıfında “KIRMIZI” kategoride bulunan Gümüşhane’de vaka sayılarında bir önceki haftaya göre yüzde 16’lık bir artış yaşandı. Ramazan ayının başlamasıyla birlikte ülke genelinde zirve yapan Covid-19 vakalarının ardından bugün yapılan kabine toplantısında alınan yeni tedbirlerin hemen akabinde risk haritası yayımlandı. 100 bin kişide vaka sayısı bir önceki haftaya göre yüzde 16 oranında artan Gümüşhane Sağlık Bakanlığı'nın sitesinde yer alan illere göre haftalık vaka sayısı (100 binde) 3-9 Nisan 2021 verilerine göre yüz bin kişiye düşen vaka sayısı bir önceki haftaya göre 206,07’den yüzde 16 oranında artarak 239,23 oldu. Bu rakamla Gümüşhane Türkiye'deki 81 il arasında 43.sıradan 56.sıraya düştü. 27 Mart-2 Nisan tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan illere göre haftalık vaka sayısı tablosunda 206,6 ile yüzde 18’lik artışa geçen vaka sayıları, 3-9 Nisan tarihleri arasında yayınlanan tabloda ise 239,23 ile bir önceki haftaya göre yüzde 16’lık artış gösterdi. Gümüşhane’de günlük vaka sayısı 48, haftalık vaka sayısı da 336 olarak belirlendi.  İlk 10 sıralamasında Doğu Karadeniz bölgesindeki illerden Giresun sekizinci oldu.

 

Gümüşhane’de Aşılama Sayısı 31 Bin 326 Doza Ulaştı

Diğer yandan Gümüşhane'de uygulanan Covid-19 aşı sayısı bugün akşam itibariyle 31 bin 326 doza ulaştı. Birinci doz uygulanan kişi sayısının 18 bin 891 olduğu Gümüşhane'de ikinci doz Covid-19 aşısı uygulanan kişi sayısı 12 bin 435'e yükseldi. Bakanlığın sitesinde “Vaka” rakamları için “PCR testi pozitif çıkan tüm kişilerin toplamı” tanımı yapılırken “Hasta” tarihi ise şöyle yapılıyor: “Başlangıçtaki test politikamız gereği, semptomlu kişilere test yapılmaktaydı. Tarama testleri ve semptom göstermeden test yaptıranların sayısı artmaya başladığından, başlangıçtaki veri tutarlılığını bozmaması açısından sadece semptomlu vakalara yapılan test sonuçları verilmeye devam edilmiştir. Bu sebeple vaka yerine “Hasta” terimi kullanılmıştır.”

‘Devamında Çok Daha Sert Uygulamaların Gelmesi Kaçınılmaz Hale Gelecek’

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanma kararı alındığını duyurdu. Hafta içi sokağa çıkma yasağının saatinin değiştiğini duyuran Erdoğan, şehirlerarası seyahatlerle ilgili alınan kararı da açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’ "İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek. Hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellenmiştir. Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir. 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz. 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir. Kamuda saat 16.00'da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. (Kamuda) Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak. Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek. Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecektir. Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek. Oteller, sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak. Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelendi’’ açıklamalarında bulundu.

Kısıtlamalar Zaruri Hale Geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısını gösteren haritanın güncel halini paylaştı. Bakan Koca, "Mutasyonlu virüs aynı yolla ancak daha hızlı yayılıyor. Kısıtlamalar zaruri hale geldi. Birlikte mücadele edip kazanacağız" dedi. Haftalık vaka sayısı İstanbul'da 591.45'ten 804.97'ye yükselirken en yüksek vakanın görüldüğü iller Kırklareli, İstanbul ve Çanakkale oldu. Sosyal medya hesabından 3-9 Nisan arasında 100 Bin Kişide Haftalık Vaka Sayıları Haritasını yayınlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artışlarla beraber kısıtlamaların zaruri hale geldiğini belirtti. Bakan Koca açıklamasında, ‘’ 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısını gösteren insidans haritamızın güncel hali ektedir. Mutasyonlu virüs aynı yolla ancak daha hızlı yayılıyor. Kısıtlamalar zaruri hale geldi. Birlikte mücadele edip kazanacağız’’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Vaka, Artışının, Önüne, Geçilemiyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı